da86daafd988d986daafdb8c d8afd8b1d985d8a7d986 d8a7d8b3d8aad8b1d8b3 d988 d9bedb8cd8b4daafdb8cd8b1db8c d8a7d8b2 d8aad8a3d8abdb8cd8b1d8a7 6519c78a73a34

چگونگی درمان استرس و پیشگیری از تأثیرات منفی آن بر پوست

اثرات منفی استرس بر هیچ کس پوشیده نیست. استرس بر روی ذهن، بدن، پوست و موی شما تأثیر بدی خواهد گذاشت. روزهای کرونایی، به جز خطر خود ویروس کرونا، استرس ناشی از ترس ابتلا و بدتر از آن نگرانی از دست دادن عزیزان، جامعه جهانی را با خطر بزرگ‌تر استرس مواجه کرده است. اما استرس چیست؟ برای درمان استرس و اضطراب چه باید کرد؟ و چگونه باید از تأثیرات منفی استرس بر پوست و مو پیشگیری کرد؟ سؤالاتی است که در این مقاله به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

استرس چیست؟

طبق تعریف ریچارد لازاروس: “استرس شرایط یا احساسی است که در آن فرد از لحاظ ادراکی بر این باور است که مجموع خواسته‌ها و انتظاراتی که از او وجود دارد، فراتر از منابع، امکانات و توانمندی‌های در اختیار اوست.” استرس ممکن است مثبت یا منفی باشد. وقتی تحمل استرس به جسم و روان ما صدمه می‌زند، استرس منفی است. در حالت مثبت، استرس باعث حرکت و پیشرفت بیشتر ما خواهد شد.

استرس ممکن است خارجی یا داخلی باشد. استرس ناشی از بیماری کرونا یک استرس با عامل خارجی محسوب می‌شود. برای درمان استرس خارجی باید ابتدا منشاء آن را شناخت.

استرس و کرونا

ترس از کرونا، مثل ترس از تاریکی، در میان ترس از ناشناخته‌ها طبقه‌بندی می‌شود. عدم شناخت کافی روی کرونا با کمک شایعات، مجهولات و مرگ ده‌ها انسان، به خصوص افراد مسن و ضعیف، عدم کشف واکسن یا درمان مؤثر به این ترس دامن می‌زند.

بیشتر بدانید  علایم سنگ کلیه و پیشگیری از آن

پس فارغ از خط ابتلا، عامل اصلی این استرس ترس از آسیب دیدن خود و نزدیکان است. شاید مهمترین راه مقابله با استرس با عامل خارجی مواجه با آن باشد. اما از آنجایی که ویروس ممکن است واقعاً به شما و عزیران شما صدمه بزند، در ادامه راه‌های کم‌خطرتری را برای درمان استرس و اضطراب ناشی از کرونا بیان خواهیم کرد.

اثرات استرس بر پوست و مو

استرس روی بدن و ذهن، اثرات منفی بسیاری دارد. نمود استرس در پوست و مو معمولاً به صورت لک ,کهیر و جوش‌های استرسی، رزاشیا، پوست خشک، چشم‌های باد کرده و چین و چروک‌دار، ریزش سکه‌ای مو و شکسته شدن موها و غیره ظاهر می‌شود.

بهبود علائم تمامی این موارد با استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی و بعضی داروها ممکن است. اما درمان استرس، درمان قطعی آن‌ها خواهد بود.

راه‌های درمان استرس

درمان استرس و اضطراب از دو طریق دارویی و روانشناختی امکان‌پذیر است. در این مقاله، راه‌های روانشناختی را که در خانه به راحتی قابل اجرا هستند. به شما معرفی خواهیم کرد.

درمان با به چالش کشیدن افکار منفی

افکار و خاطراتی که نسبت به یک موضوع در ذهن ما وجود دارند یا تفسیری که از تجربه اتفاقات مختلف داریم، در ایجاد هیجان‌های منفی مثل استرس و اضطراب تاثیرگذار هستند.

برای درمان استرس از این راه کافی است گستره این افکار، خاطرات یا تفاسیر را به چالش کشیده و زیر سؤال برده و آن‌ها را جایگزین کنیم.

در مورد کرونا باید به خاطر داشت که خطر ابتلا همه به این ویروس یکسان است و تفاوت در رعایت بهداشت و تقویت سیستم ایمنی است. پس به خاطر داشته باشید شما بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این ویروس قرار ندارید و در صورت رعایت موارد بهداشتی و تقویت سیستم ایمنی بدن، شانس ابتلا شما به این بیماری و تجربه خطرات ناشی از آن بسیار ناچیز خواهد بود.

رها کردن افکار منفی

ما همه هر آنچه هستیم که به آن باور داریم. پس افکار منفی را متوقف و آن‌‌ها را رها کنید. افکاری مثل “من مبتلا هستم”، “من مبتلا می‌شوم”، “من بد شانسم”، “اگر مبتلا شوم!” و غیره را کنار بگذارید. برای درمان استرس افکار مثبتی مانند مثال‌های زیر را جایگزین کنید:

بیشتر بدانید  رفلاکس معده در نوزادان

” من نکات بهداشتی را رعایت می‌کنم”

” من سیستم ایمنی را با تغذیه مناسب تقویت می‌کنم”

“من خوش شانسم”

” برای من بهترین اتفاقات می‌افتد.”

پناه بردن به علاقه

خود را به مواردی که به آن‌ها علاقه دارید، مشغول کنید. اجازه دهید علاقه شما، تمام استرس‌های منفی را در خود حل کند. مطالعه کنید، فیلم ببینید، بازی کنید، هر کاری که دوست دارید را انجام دهید، اما بیکار نمانید. در زمان حمله استرس یا دچار شدن به اضطراب آواز بخوانید، متون کتاب مذهبی را بخوانید، یا ساده تر از آن از ۱۰۰ به ۰ معکوس بشمارید.

دوری از شایعات و پخش امید

به صحبت‌های منفی توجه نکنید. اخبار بد را نخوانید. اگر لازم است تلویزیون را خاموش کنید. مثبت صحبت کنید. در مورد چیزهای خوب و پیشرفت‌ها صحبت کنید. برای کسانی که در معرض بیماری سرماخوردگی قرار گرفته‌اند یا آلرژی فصلی دارند، از جملات مثبت و انرژی‌بخش استفاده کنید. حتی اگر کسی واقعاً کرونا جدید را داشت، به او امید بدهید. این کار در درمان استرس ناشی از ترس بسیار مفید است.

تصویر سازی ذهنی در رفع استرس

برای استفاده از این تکنیک درمان استرس چشم‌ها را بسته و خود را در محیطی آرام تصور کنید. در این محیط شما قادر به غلبه بر تمامی مشکلات هستید، حال مشکلات، و عوامل اضطراب را در نظر بیاورید. افکار استرس‌زا را بر روی کاغذ نوشته و یکی یکی در سطل زباله دور بریزید. این کار را روزانه انجام دهید تا تأثیر آن را ببینید.

تکنیک تنفس برای درمان استرس

برای استفاده از این تکنیک:

  • روی یک صندلی راحت یا مبل بنشینید. پاها را کاملاً روی زمین قرار دهید. پشت خود را صاف نگه دارید و دست‌ها را روی پاها بگذارید.
  • از راه بینی نفس عمیقی بکشید. اجازه دهید شکم منبسط شود و هوایی که وارد ریه می‌شود را تصور کنید.
  • بازدم را طولانی‌تر از دم انجام دهید.
  • این کار را به مدت یک دقیقه تکرار کرده و خود را خسته نکنید.
بیشتر بدانید  بهترین محلول شستشوی چشم چه ویژگی هایی دارد و تفاوت آن با قطره چشمی چیست؟

شوخ طبعی و خندیدن

ما در زمان کودکی متخصص خندیدن هستیم، راحت لبخند می‌زنیم و به هر چیزی می‌خندیم. اما به عنوان یه بزرگسال این موهبت را فراموش می‌کنیم. خندیدن واقعا بر هر درد بی‌درمان دواست. استرس را دور کرده و با هورمون‌های ترشح شده در بدن، اضطراب را کاهش می‌دهد. پس بخندید، فعالیت‌های شادی‌آور و لذت‌بخش انجام دهید. خواندن لطیفه درباره کرونا به شما در درمان استرس ناشی از آن واقعاً کمک خواهد کرد. بازی با حیوانات خانگی و همراه کودکان شدن نیز از بهترین راه‌های خندیدن هستند.

کاهش اثرات ناشی از استرس بر روی پوست

یکی از شایع‌ترین موارد وجود استرس و اضطراب، جوش صورت است. خشک شدن پوست، لک، کهیر و چروک دور چشم نیز از مواردی است که در صورت وجود استرس ممکن است اتفاق بیافتند. حین درمان استرس می‌توان علائم آن را با محصولات آرایشی و بهداشتی که در زیر توضیح داده خواهد شد کنترل کرد.

لک و جوش صورت در اثر استرس

جوش یکی از شایع‌ترین همراهان استرس است. خوشبختانه مواد اولیه قدرتمندی مثل بنزوئیل پر اکساید یا اسید سالسیلیک، اثر فوری بر روی جوش صورت داشته و آن را رفع می‌کند. برای مطالعه ضدجوش‌ها می‌توانید به مقاله‌ای که در رفع و درمان جوش صورت قبلاً نوشته‌ایم مراجعه کنید.

خشک شدن پوست ناشی از استرس

خشکی پوست، یکی دیگر از عوامل شایع استرس است. در مورد کرونا، این خشکی ممکن است به خشکی پوست دست شما ناشی از استفاده از شوینده‌های مختلف نیز دامن بزند. استفاده از مرطوب کننده‌‌ها و آبرسان‌‌ها، چرب کردن پوست، ماسک‌های خانگی و نوشیدن آب فراوان تأثیر بسزایی در رفع خشکی پوست خواهد داشت.

درمان چروک دور چشم

استفاده از کرم دور چشم، درمان مؤثری برای رفع چین و چروک‌های دور چشم به هر علتی محسوب می‌شوند. کافی است طبق راهنمای محصول انتخابی خود عمل کرده، تا نتایج آن را به زودی مشاهده کنید. همچنین سعی کنید که با خواب بیشتر به چشم‌ها و بدن خود استراحت دهید.

اگر نتواستید درمان استرس خود را با روش‌های بالا انجام دهید، برای دریافت دارو به روانپزشک مراجعه کنید و یا با روانشناس صحبت کنید.


اگر بخواهید به استرس خود در دوران پیش از کرونا و پس از کرونا از ۰ تا ۱۰ نمره بدهید، چه نمره‌ای را برای خود لحاظ خواهید کرد؟ هر دو عدد را برای ما کامنت کنید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.