da86daafd988d986d987 d8a7d8b2 d9bed988d8b3d8aa da86d8b1d8a8 d8aed988d8af d985d8b1d8a7d982d8a8d8aa daa9d986db8cd985d89f 6519c81e12932

چگونه از پوست چرب خود مراقبت کنیم؟

چگونه از پوست چرب خود مراقبت کنیم؟

شما چقدر به داشتن پوستی سالم و شاداب و چهره ای زیبا اهمیت می دهید؟ به نظر شما داشتن پوستی سالم و شاداب مهم تر است یا استفاده از لوازم آرایش برای پوشاندن عیوب پوست؟ آیا داشتن پوست چرب می تواند باعث عدم زیبایی پوست شما شود؟

مشخص است که رسیدگی به پوست و مراقبت از آن باعث می شود تا پوستی شاداب و زیباتر داشته باشید و هیچ آرایشی نمی تواند جایگزین پوست سالم باشد. یکی از مواردی که باید به آن دقت شود نگه داری و رسیدگی به پوست چرب است.

مراقبت از پوست چرب باعث می شود تا چربی پوست کنترل شود زیرا پوستی که بیش از حد چرب باشد دچار مشکلاتی می شود و می تواند در زیبایی, درخشندگی و سلامت پوست تاثیر مستقیم داشته باشد.

غدد چربی زیر پوست به صورت نرمال از خود چربی ترشح می کنند.این غدد زیر سطح پوست قرار دارند و چربی که تولید می کنند نه تنها ضرر ندارد بلکه باعث مراقبت از پوست, حفظ رطوبت و درخشندگی پوست و… می شود اما چربی ترشح شده تا زمانی مفید است که از حد و میزان معمول خارج نشود.

افزایش ترشح چربی باعش میشود سطح پوست بالایه ی ضخیمی از چربی پوشانده شود و در نتیجه منافذ پوست هم بسته می شود,  چربی و آلودگی که باعث بسته شدن منافذ پوست می شود را می توان یکی از دلایل ایجاد جوش روی پوست دانست. چربی یا سبوم تولید شده درصورتی که به میزان متعادل و مناسبی باشد می تواند فوائد بسیاری برای پوست داشته باشد در غیر این صورت می تواند باعث آسیب رسیدن به پوست شود.

از جمله عوامل افزایش چربی پوست می توان به استرس, تغییرات هورمونی، ژنتیک و … اشاره کرد.

 

علائم پوست چرب

  • ظاهر براق پوست که ناشی از چربی آن است.
  • پوسته پوسته شدن بخش هایی از سطح پوست.
  • بخش هایی از پوست ضخیم و زبر به نظر می رسند پوست لطافت طبیعی خود را از دست می دهد.
  • روی بخش‌های مختلف سطح پوست به طور مداوم جوش ظاهر می شود.
  • منافذ پوست از حد عادی بزرگ تر به نظر می رسند.

افرادی که دارای پوست چرب هستند هنگام استفاده از لوازم آرایش دچار مشکل هستند. انواع کرم‌های آرایشی برروی پوست ظاهر خوبی نداشته و باعث می شوند آرایش شما نتیجه ی مطلوبی نداشته باشد. بنابراین علاوه براینکه آرایش نمی تواند چربی پوست و معضلات آن را بپوشاند این چربی باعث می شود آرایش شما هم زیبا به نظر نرسد پس قبل از هرچیزی باید با روش‌های درست پربی پوست را کاهش داده و با مراقبت از پوست چرب خود پوستی سالم و زیبا داشته باشید.

پوست چرب می تواند ناشی از دلایل مختلفی باشد از جمله این دلایل می تواند به وراثت و تغییرات هورمونی و استرس اشاره کرد. در شرایطی که دچار تغیرات هورمونی شده اید و یا در موقعیت استرس زا قرار دارید با تغییرات سیستم بدن شما امکان ترشح چربی بیشتر از غدد زیر پوست شما وجود دارد پس باید برای مراقبت از پوست چرب خود نکاتی را رعایت کنید تا به پوستتان آسیبی نرسد و ظاهر خوبی هم داشته باشد.

از نکاتی می که می توان با رعایت آنها از پوست چرب خود مراقبت کنید می توان به نکات زیر اشاره کرد.

بیشتر بدانید  همه چیز درباره ماسک مو

 

پوست خود را صورت مداوم بشویید.

شسشوی درست و مداوم پوست می تواند چربی اضافه ی پوست را کنترل کند.

البته باید درهنگام شسشوی پوست نیز به نکاتی توجه کنید زیرا اگر شستشوی پوست نیز درست انجام نشود و با مواد شوینده‌ها و پاک کننده‌های مناسب چربی اضافه پوست از بین برده نشود می تواند صدمات زیادی به پوست شما برساند.

هیچ وقت با آرایش نخوابید, پیش از خواب درهر صورتی باید صورت خود را بشویید و آرایش و دیگر آلاینده‌های موجود روی پوست خود را پاک کنید.

 

پوست را با آب گرم یا ولرم و شوینده ی مناسب بشویید.

از صابون‌ها و شوینده‌های معطر و مواد شیمیایی و مرطوب کننده‌های خشن استفاده نکنید. این مواد با ایجاد حساسیت باعث ترشح بیشتر چربی از سطح پوست می شوند. از لیف یا ابزار شوینده ی خشن برای پاک سازی پوست پرهیز کنید این وسایل باعث تحریک پوست می شوند و ترشح بیشتر چربی از سطح پوست را به دنبال دارند.

اگر شوینده‌های معمولی برای مراقبت از پوست چرب شما و کنترل چربی پوست موثر نیست می توانید از محصولات مراقبت از پوست چرب و پر جوش استفاده کنید. این محصولات حاوی اسیدهایی هستند که می توانند چربی را از بین ببرند. خوب است بدانید بیش از حد شستن پوست نیز بسیار مضر است و باید به اندازه ی کافی به شستشوی پوست بپردازید.

 

چند اسید مهم:
  • اسید سالیسیلیک
  • اسید گلیکولیک
  • بتا هیدروکسی اسید
  • پراکسید بنزوئیل

 

ممکن است بعضی پوست‌ها به این اسیدها حساسیت داشته باشند واین مواد باعث ایجاد مشکلاتی برای افراد با پوست حساس شوند, بنابراین پیش از استفاده از این نوع محصولات مراقبت از پوست باید مقداری از آن را روی بخشی از پوست امتحان کنید اگر بعد از مدتی این ماده باعث ایجاد حساسیت نشد استفاده از آن برای کل پوست بلامانع است. دقت داشته باشید محصولات مراقبت از وست مخصوصا این نوع محصولات را با توجه به دستور متخصص و به صورت دقیق استفاده کنید زیرا کم و زیاد شدن میزان محصول مورد استفاده نیز می تواند روی سلامت پوست شما تاثیر داشته باشد.

پاک کننده‌های صورت انواع متفاوتی دارند که هرکدام می توانند برای نوع خاصی از پوست شما موثر باشند, برای مثال پاک کننده‌های حاوی کربوکسیلات لورث و کربوکسیلات آلکریک برای درمان آکنه مناسب هستند.

طیف وسیعی از انواع پاک کننده‌های صابونی و غیرصابونی برای شستشوی صورت دردسترس شما قرار دارند و شما می توانید به صورت حضوری و یا آنلاین این محصولات را خریداری کنید. توجه داشته باشید محصولی که انتخاب می کنید و می خرید باید با شرایط پوست شما هماهنگی لازم را داشته باشد همچنین در هنگام خرید شوینده و محصولات مراقبت از پوست چرب دلیل چربی پوستتان را نیز درنظر گیرید.

 

پوست خود را درطول روز لمس نکنید.

برخی از افراد عادت دارند در طول روز با دست خود سطح پوستشان را لمس می کنند این کار باعث می شود تا آلودگی هاب مختلف موجود در دست شما به پوست صورت منتقل شود و همچنین باعث حساس شدن پوست و ترشح چربی می شود. هنگام پاک کردن آرایش و یا استفاده از مرطوب کننده ضد آفتاب لوازم آرایش و …. نیز دقت داشته باشید تا دست شما تمیز و عاری از آلودگی باشد.

 

 

از تونر استفاده کنید.

تونرها نوعی محلول پاک کننده ی پوست هستند که در هنگام پاک سازی پوست بخشی از چربی را درخود حل کرده و از روی پوست پاک می کنند. تونر محصول مناسبی هم برای پاک کردن آلودگی‌های پوست هستند البته این امکان وجود دارد بعضی از افراد مختلف هنگام پاک کردن صورت با تونر احساس سوزن سوزن شدن پوست, خارش یا سوزش داشته باشند این علائم می توانند نشانه ی حساسیت پوستی بوده و در این هنگام باید استفاده از این محصول را قطع کرد و درصورت لزوم با متخصص مشورت کرد به طور کلی یک متخصص بعد از معاینه ی پوست شما می تواند محصولات مناسب آن مانند شوینده, تونر و حتی لوازم آرایش مناسب هر پوست برای مثال پوست چرب را به شما معرفی کند تا با استفاده از این محصولات بتوانید پوستی سالم و آراسته داشته باشید.

بیشتر بدانید  چرا نوشیدن آب همراه غذا درست نیست؟

بهتر است هنگام استفاده از تونر نیز آن را روی بخشی از پوستتان امتحان کنید و درصورت عدم وجود حساسیت از آن برای پاک سازی کل پوس خود استفاده کنید.

 

صورت خود را خشک کنید.

بعد از هر نوبت شستشوی پوست به وسیله ی حوله ای خشک و تمیز پوستتان را خشک کنید توجه داشته باشید که حوصله ی شما باید کاملا تمیز باشد و بعد از بار استفاده آن را خشک کنید استفاده از حوله و یا دستمال کاغذی خشک و خشک که باعث ایجاد زخم و یا آسیب برروی پوست شود نباید استفاده کنید زیرا حوله ی نامناسب نه تنها باعث کنترل چربی پوست نمی شود بلکه پوست چرب را تحریک می کند و می تواند آسیب بیشتری برای پوست داشته باشد.

 

از کاغذ‌ها و پدهای جاذب چربی استفاده کنید.

انواع محصولات مناسب به جهت جذب چربی پوست وجود دارند این محصولات می توانند برای مراقبت از پوست چرب و جذب چربی پوست استفاده شوند در طول روز می توانید از این نوار‌های جاذب استفاده کنید و چربی اضافه ی پوست که باعث براق به نظر رسیدن آن می شود را از بین ببرید.

 

ماسک صورت را فراموش نکنید.

ماسک‌های گیاهی, دست ساز و یا آماده ای در بازار وجود دارند که شما می توانید به وسیله ی استفاده ی مداوم آنها برروی پوست چرب خود چربی پوست را تا حد زیادی کنترل کنید. این امکان وجود دارد تا از مواد طبیعی و انواع میوه‌ها و ترکیب گیاهان به عنوان ماسک و مواد لازم برای مراقبت از پوست چرب استفاده کنید و همچنین ماسک‌ها زیادی در کارخانه‌های مختلفی تحت نظر متخصصین تولید می شود که می تواند برای پوست چرب مناسب باشند.

شما باید در نظر داشته باشید که استفاده از محصولات مختلف برای از بین بردن چربی اضافی پوست شاید باعث خشک شدن پوست شما شود پس لازم است درکنار محصولات مختلف از بین بردن پچربی پوست از انواع آب رسان‌ها و مرطوب کننده‌های مناسب نیز استفاده کنید زیرا این امکان وجود دارد تا پوست خک شما آسیب پذیر شده و امکان وجود جوش روی این پوست نیز وجود دارد.

شما می توانید به وسیله ی انتخاب و استفاده ی مناسب از ماسک‌های حاوی مواد مغذی و آبرسان‌های متنوع از خشکی بیش از حد پوست خود نیز جلوگیری کنید.

 

از عسل به عنوان یک ماسک طبیعی استفاده کنید.

می توانید از ترکیبات حاوی عسل برای مراقبت از پوست چرب استفاده کنید این ماده دارای خواص ضدعفونی کنندگی و ضدباکتری می باشد و هم می تواند به سلامت و پاک سازی پوست و کم کنترل چربی پوست کمک کند. همچنین درصورت وجود جوش روی پوست شما ماسک حاوی عسل می تواند یکی از درمانهای مناسب باشد.

 

ورزش کنید.

سعی کنید به وسیله ی ورزش استرس را از خود دور کنید همانطور که می دانید یکی از دلایل چربی پوست می تواند استرس و اضطراب باشد و شما با کنترل استرس خود می توانید در جهت مراقبت از پوست خود گام بردارید.

 

 

ماسک جو دوسر

ماسک جو دوسر را می توان ماسکی مفید و حاوی مواد مغذی دانست این ماسک می تواند باعث لطافت و سلامت پوست شما شود. همچنین این ماسک می تواند محصولی مناسب به جهت مراقبت از پوست چرب باشد و همچنین با خواص ضد التهاب و ضدحساسیت خود آرامش را به پوست شما بازگرداند.

بیشتر بدانید  چرا باید از کرم آبرسان استفاده کنیم؟

بهتر است در هنگام استفاده از انواع ماسک‌های آماده یا دست ساز طبیعی یا غیر طبیعی حتما مقداری از ماسک را روی بخشی از پوست امتحان کنید تا اگر به آن ماده حساسیت دارید پیش از استفاده از آن مطلع شوید.

 

مرطوب کننده‌ها را فراموش نکنید.

درحالی که بسیاری از افراد با پوست‌های چرب از استفاده از مرطوب کننده‌ها اجتناب می کنند لازم است بدانید این کار درستی نیست و شما حتما باید از مرطوب کننده و آبرسان مناسب پوستتان استفاده کنید. اگر پوست چرب شما باعث نگرانی تان برای استفاده از مرطوب کننده است از انواع مرطوب کننده‌های عاری از چربی استفاده کنید. این نوع مرطوب کننده می تواند بدون چرب کردن پوست شما باعث نرم شدن آن شود. همانطور که نباید از محصولات حاوی چربی و روغن استفاده کنید از محصولات حاوی الکل نیز استفاده نکنید.

همچنین آلوورا می تواند یک مرطوب کننده مناسب و یک درمان کننده ی بسیار مناسب برای پوست شما باشد.این محصول می تواند در جهت مراقبت از پوست چرب شما و کنترل چربی پوست و همچنین درمان آکنه مناسب باشد و نتایج بسیار خوبی داشته باشد.

حتی ترکیبات حاوی آلوورا نیز می تواند باشد بهبود پوست و طراوت آن شود به شرطی که حداقل ۱۰ درصد مواد سازنده ی محصول مورد نظر از آلوورا تشکیل شده باشد. این ترکیبات با اثر آرامبخشی و بهبود دهندگی خود فوائد بسیاری برای پوست دارد.

در نظر داشته باشید استفاده از آلوورای خالص به صورت مداوم می تواند باعث خشکی بیش از حد پوست شود پس در میزان و دفعات استفاده از این محصول مراقبت از پوست باید دقت کافی به کار برده شود. همچنین در هنگام استفاده از آلوورا و محصولات حاوی آن نیز حتما تست حساسیت را انجام دهید.

در بعضی از مواقع به دلیل استرش و یا شرایط و حتی ژنتیک پوست شما چرب می شود و این احتمال وجود دارد که شما تمایل داشته باشید با لوازم آرایش چربی پوست خود را بپوشانید مطمعن باشید با این کار فقط ظاهر پوستتان را خیلی بد نشان می دهید, منافذ پوست بازتر می شود و یا اینطور به نظر می رسد. پیش نهاد می شود در این شرایط از کرم و دیگر لوازم آرایشی برپایه ی آب استفاده کنید. این مواد در مقایسه با لوازم آرایشی چرب و روغنی نتیجه ی بهتری خواهند داشت.

این اعتقاد نیز وجود دارد که رژیم غذایی شما نیز می تواند تاثیر مستقیم بر میزان چربی پوست داشته باشد.شما باید بتوانید با کنترل رژیم غذایی خود غذاهای چرب کمتری صرف کنید. یک رژیم غذایی سالم به شما کمک می کند تا وزن و ساختار بدنی درستی داشته باشید و همچنین به شما رد مراقبت از پوست چرب خود کمک می کند. همچنین محققین معتقداند جوش صورت و یا دهیدراته شدن آن نیز می تواند نتیجه ی رژیم غذایی نادرست باشد و با اصلاح رژیم غذایی و سبک زندگیتان کمک بزرگی به خود می کنید.

 

از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.

کاملا روشن است که باید در هرشرایطی از کرم ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید ولی درنظر داشته باشید که استفاده از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست شما نباید باعث ایجاد صدمه شود. ضد آفتاب می تواند مانع ایجاد خسارات ناشی از اشعه‌های مضر خورشید شود و همچنین از چین و چروک پوست و آکنه جلوگیری می کند.

اما لازم است برای مراقبت از پوست چرب از کرم ضد آفتاب بدون چربی و مناسب پوست‌های چرب استفاده کنید تا صدمه ای به پوست شما نرسد. همچنین توجه داشته باشید بهتر است از ضد آفتاب‌ها و به طور کلی از محصولات آرایشی و بهداشتی معطر نیز استفاده نکنید.

برای بعضی از افراد درمان‌ها و داروهای خانگی و برای برخی دیگر داروهای شیمیایی مناسب هستند اگر شما مبتلا به آکنه ی پوست و هستید پوستی چرب دارید بهتر است با یک متخصص مشورت کنید و از آزمون و خطا بپرهیزید. یک متخصص می تواند بهترین درمان‌ها را به شما پیشنهاد دهد و به این وسیله ی در زمان شما صرفه جویی شود تا در زمان مناسب نتیجه ی مطلوب حاصل شود.فراموش نکنید هرمحصولی را پیش از استفاده حتما تست کنید تا مطمعن شوید باید حساسیت برای شما نمی شود.


پوست شما چرب است یا نرمال و یا خشک؟

آیا محصولات مناسب پوست خود را می شناسید؟

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.