da86daafd988d986d987 d8a7d8b2 d8b4d8b1 d8b3db8cd8a7d987db8c d8afd988d8b1 da86d8b4d985 d8aed984d8a7d8b5 d8b4d988db8cd985d89f 65194781347b4

چگونه از شر سیاهی دور چشم خلاص شویم؟

سیاهی دور چشم یا زیر چشم وضعیتی رایج است که بسیاری از افراد از جمله کودکان و بزرگسالان می‌توانند درگیر آن شوند. در این وضعیت، پوست دور چشم دچار تیرگی و به اصطلاح سیاهی اطراف چشم یا گودی چشم می‌شود. سایه‌های زیر چشم نگرانی رایج پوستی هستند که می‌توانند انواع پوست و رنگ پوست را تحت تأثیر قرار دهند. حلقه‌های تیره زیر چشم معمولا بعد از یک بد خوابی یا بی‌خوابی و یا یک هفته استرس‌زا بیشتر نمایان می‌شوند، اما سیاهی اطراف چشم به دلیل عوامل دیگری نیز ایجاد می‌شود که خارج از کنترل هستند. ژنتیک عاملی بسیار مهم در ظاهر شدن سیاهی زیر چشم است.

اگر چه همیشه نمی‌توان نوع ژنتیکی را به صورت صد در صد درمان کرد، اما راه حل‌هایی وجود دارند که می‌توانند باعث کم رنگ‌تر شدن و در مواردی بیرنگ شدن حلقه‌های اطراف چشم و درمان گودی چشم شوند. اگر می‌خواهید که از شر سیاهی اطراف چشم خود خلاص شوید، مطالعه این مقاله از وب‌سایت الارو را از دست ندهید.

سیاهی دور چشم چیست؟

حلقه‌های تیره زیر چشم یا اطراف چشم، رنگدانه‌های پوست یا سایه‌های زیر چشم هستند که باعث خسته نشان دادن چهره می‌شوند. آن‌ها تیره‌تر از بقیه پوست هستند و ممکن است قهوه‌ای یا کبود به نظر برسند. به این حلقه‌های تیره اصطلاحا سیاهی اطراف چشم می‌گویند، زیرا معمولا به شکل نیم دایره‌ای زیر چشم ظاهر می‌شوند.

بیشتر بدانید  همه چیز درباره‌ی زیره و خواص آن

همانطور که اشاره کردیم، این سیاهی معمولا در افراد زیاد دیده می‌شود. پوست اطراف چشم بسیار ظریف است و از اولین مکان‌هایی است که علائم پیری را نشان می‌دهد. این پوست نازک گاهی اوقات می‌تواند کبود و کدر به نظر برسد که باعث می‌شود حلقه‌های تیره زیر چشم بیشتر نمایان شوند.

چه چیزی باعث سیاهی زیر چشم می‌شود؟

این که چه چیزی باعث سیاهی اطراف چشم می‌شود، موضوع مهمی است که باید قبل از شروع به درمان سیاهی دور چشم فهمید. سیاهی اطراف چشم ناشی از عوامل زیادی است که قبلا به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم، از جمله ژنتیک، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سبک زندگی.

برخی از افراد زمانی که استراحت کافی ندارند، دچار سیاهی اطراف چشم می‌شوند. در حالی که برخی دیگر ممکن است به خاطر بی‌خوابی و یا سو تغذیه دچار سیاهی دور چشم شوند. برخی از عوامل اصلی که می‌توانند باعث سیاهی اطراف چشم شوند، عبارتند از استرس، کم خوابی، نوشیدن بیش از حد الکل، مصرف بیش از حد نمک، کم آبی بدن و رژیم غذایی نامناسب.

انواع سیاهی اطراف چشم کدامند؟

اگر چه بسیاری از افراد در سنین مختلف با انواع پوست دچار سیاهی اطراف چشم می‌شوند، اما همه تیرگی‌های دور چشم از یک نوع نیستند.

دو نوع سیاهی زیر چشم وجود دارد: کبودی و تیرگی.

  • حلقه‌های کبود اطراف چشم (نوع رایج سیاهی اطراف چشم)

این نوع حلقه‌ها ظاهری کبود یا بنفش رنگ دارند و اغلب مربوط به پف و مایع اضافی زیر چشم هستند. پوست‌‌های روشن بیشتر دچار این نوع کبودی می‌شوند. رنگ بنفش یا کبود زیر چشم ناشی از وجود خون یا رگ‌های شما نیست، بلکه به دلیل ماهیچه‌ای است که باعث بسته شدن پلک‌ها می‌شوند.

رنگ این حلقه‌های تیره اطراف چشم که به عنوان سیاهی نوع IV نیز شناخته می‌شوند، از قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره مایل به سیاه متغیر هستند. این نوع سیاهی زیر چشم معمولا با قرار گرفتن در معرض نور خورشید تشدید شده و تیره‌تر می‌شود. اغلب در افرادی که رنگ پوست گندمی یا تیره‌تر دارند، ظاهر می‌شود.

بیشتر بدانید  6 راهکار عالی برای خوب خوابیدن

آیا سیاهی دور چشم نشانه پیری است؟

با وجودی که سیاهی اطراف چشم ممکن است به عنوان یکی از علائم پیری شناخته شود، اما در مواردی که کودکان دچار این وضعیت می‌شوند، دیگر نمی‌توان آن را به عنوان نشانه پیری محسوب کرد.

سیاهی اطراف چشم می‌تواند برای انواع پوست، رنگ‌های متفاوت پوست و سنین مختلف اتفاق بیفتد، اما با از دست دادن حجم و تراکم پوست و با گذشت زمان بیشتر نمایان می‌شود. سیاهی زیر چشم معمولا با سایر علائم پیری در اطراف چشم، از جمله پف، پنجه کلاغی، خطوط و چین و چروک‌های ظریف و کیسه‌های زیر چشم همراه می‌شود. البته در پاره‌ای از موارد سیاهی زیر چشم ممکن است بر اثر نارسایی کبد نیز ایجاد شود.

کبد و سیاهی دور چشم

همانطور که بالاتر نیز به آن اشاره کردیم، افرادی که بیش از حد الکل مصرف می‌کنند و یا نارسایی کبد دارند، نیز ممکن است دچار تیرگی و یا کبودی دور چشم شوند.

درمان سیاهی دور چشم

درمان سیاهی دور چشم، یکی از پرجستجوترین عبارت‌های مراقبت از پوست است، اما سؤال اصلی این است که آیا می‌توان از شر سیاهی دور چشم خلاص شد؟ نمی‌توانید مثل یک غول چراغ جادو آرزو کنید و یا انگشتانتان را روی هم بگذارید و ‌امیدوار باشید که تنها در دو روز از شر سیاهی اطراف چشم خلاص شوید.

حقیقت این است که شاید نتوانید به طور صد درصد از شر حلقه‌های زیر چشم خلاص شوید، اما کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که با نکات و محصولات مراقبتی مناسب سن خود، از جمله استفاده از کرم دور چشم آنتی ایجینگ و کرم دور چشم آنتی رینکل و البته درمان سیاهی دور چشم در طب سنتی، ظاهر تیره حلقه‌های دور چشم را کم رنگ‌تر کنید. همچنین برای روشن و شاداب کردن پوست خود از کرم ویتامین سی و سرم ویتامین سی استفاده کنید.

درمان سیاهی دور چشم در طب سنتی

در طب سنتی نیز راهکار‌هایی برای کاهش حلقه‌های تیره دور چشم و یا درمان گودی چشم پیشنهاد شده است که عبارتند از:

  • استفاده از سرکه انگبین برای درمان گودی زیر چشم و سیاهی آن
  • استفاده از روغن زیتون برای رفع گودی چشم و سیاهی آن
  • انجام حجامت
  • ماساژ درمانی برای درمان تیرگی چشم
بیشتر بدانید  نکات مهم که روزه داری را آسانتر می کند؟

قرص برای رفع سیاهی دور چشم

در حال حاضر انواع قرص‌های مختلف نظیر کپسول ژله‌ای روشن‌کننده و ضد چروک دور چشم در بازار وجود دارند که بسیاری از افراد نیز از آن استفاده می‌کنند. البته استفاده از محصولات حاوی ویتامین C نیز به کاهش مشهود حلقه‌ها و سیاهی دور چشم و تغییر رنگ آن‌ها کمک می‌کند. استفاده از سرم دور چشم می‌تواند به رفع گودگی چشم و سیاهی و همچنین بهبود ظاهر خطوط و چین و چروک اطراف چشم کمک کند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.