d985d8add8a7d981d8b8d8aa d9bed988d8b3d8aa d8a7d8b2 d8a7d8b4d8b9d987 d981d8b1d8a7d8a8d986d981d8b4 d8aed988d8b1d8b4db8cd8af 65422f2e7c4b8

محافظت پوست از اشعه فرابنفش خورشید

کرم های ضد آفتاب چگونه در مقابل uvA و uvB عمل می کنند؟

فیلترهای شیمیایی کرم های ضد آفتاب عموماً ترکیبات آروماتیکی دارای یک یا چند گروه کربونیل هستند. این ترکیبات شیمیایی، اشعه های پر قدرت فرابنفش را جذب کرده و به سطح بالاتری از انرژی برانگیخته می شوند و در نهایت این انرژی را به شکل تضعیف شده ای به محیط باز می گردانند.

فیلترهای غیر شیمیایی (فیزیکی یا مینرال)، این توانایی را دارند که اشعه های فرابنفش نور خورشید را منعکس و پراکنده کنند. شکل میکرونیزه فیلترهای فیزیکی بیشترین اثر بخشی را در محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب دارند.

 

پیشنهاد خرید
d8b3d8a7d981d8aa da98d984 d981d984daa9d8b3 d8a2d986d8aadb8c d8a7db8cd8acdb8cd986daaf 6652be0b54fa1

سافت ژل فلکس آنتی ایجینگ

255000 تومان149000 تومانخرید با تخفیف ویژه

SPF

دکتر روپال کندو، یک متخصص پوست در دانشکده پزشکی فینبرگ دانشگاه Northwestern می گوید: “مردم فکر می کنند که SPF برابر با همه چیز است.” و این برای محاسبه عامل حفاظت از خورشید و توانایی اشعه آفتاب را برای فیلتر کردن اشعه UVB، که مربوط به آفتاب سوختگی و سرطان پوست است، اندازه گیری می کند. اما SPF فقط اشعه UVB را اندازه گیری می کند؛ کندو می گوید هیچ چیزی در مورد حفاظت از اشعه UVA به شما نمی گوید.

بیشتر بدانید  ۳ مزیت اصلی کرم ویتامین c برای حفظ سلامت پوست شما

فیلتر های فیزیکی محافظت از UVB و UVA را هردو انجام می دهند. ولی از فییلتر های شیمیایی بعضی از آن ها مانند (اکتیل متوکسی سینامات، اکتوکریلن) و مهمترین فیلترهای جاذب اشعه UVA را بنزوفنون ها (خصوصاً اُکسی بنزون)، آووبنزون، مکسوریل و تینوزورب تشکیل می دهند.

 

 

طبق قوانین اتحادیه اروپا  فاکتور حفاظت از UVA هر ضد آفتاب باید حداقل یک سوم میزان SPF ذکر شده بر روی بسته بندی باشد تا اجازه ی درج ادعای حفاظت در برابر UVA  بروی آن صادر گردد.

مقادیر SPF در مقیاسی بین ۶ تا +۵۰ متغیر هستند. مقادیر مابین ۶ تا ۱۴ کمترین حفاظت و از طرفی رتبه ۵۰+ بیشترین حفاظت در برابر UVB  را نشان می دهد.

به همین دلیل به عنوان مثال ضد آفتابی با SPF 30 درجه ی کافی و رضایت بخشی از حفاظت در برابر آفتاب را در کنار حفاظت های پوششی (کلاه، سایه بان) ارائه می دهد.

 

کرم های ضد آفتاب مناسب را انتخاب کنید.

کرم های ضد آفتاب با برچسب حفاظت در برابر اشعه UVA و UVB را حتما انتخاب کنید.

کرم های ضد آفتاب با SPF 30 به بالا را انتخاب کنید.

ضد آفتابی انتخاب کنید که ضد تعریق یا روی آن برچسب water-resistants, sweat proof باشد. “مقاوم در برابر آب” به معنای “ضد آب” نیست. حتی با کرم ضد آفتاب ضد آب، هر ۴۰ تا ۸۰ دقیقه برای شنا باید تمدید شود.

 

چگونه باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

میزان استاندارد استفاده از کرم ضد آفتاب برای صورت و گردن  هر فرد برابر با ۲ میلی گرم در هر سانتی متر مربع از پوست می باشد. (پس کاهش میزان مصرف موجب کاهش حفاظت و بروز مشکلاتی از قبیل قرمزی خشکی و در نتیجه لک می‌شود.)

بیشتر بدانید  چگونه از سفید شدن مو جلوگیری کنیم؟

کرم ضد آفتاب را باید حدود ۳۰ دقیقه قبل از خروج از خانه به میزان استاندارد یعنی یک لایه ضخیم و یکنواخت روی کل پوست صورت و گردن استفاده کرد. (کرم باید کاملا جذب پوست و خشک شود)

کرم های ضد آفتاب را باید در شرایط عادی هر ۲ ساعت یک بار تمدید کرد. همچنین تمدید ضد آفتاب بلافاصله بعد از شنا کردن، عرق کردن بیش از معمول و خشک کردن با حوله ضروری است.

 

 

آیا ممکن است علی رغم استفاده از ضد آفتاب همچنان برنز و تیره شویم؟

اگر از ضد آفتاب های دارای SPF پایین استفاده نمایید، به دلیل میزان کم اشعه فرابنفشی که از خود عبور می دهد ممکن است کمی برنزگی پیش آید. اما در صورت استفاده از ضدآفتاب های با عیار محافظتی بالا و دقت در تمدید منظم آن، احتمال بروز آسیب به پوست و در نتیجه تیره شدن و برنز شدن سطح پوست بسیار کم است.

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.