d8b3d8b1d8b7d8a7d986 d9bed988d8b3d8aa 6519c8a238287

سرطان پوست

سرطان پوست

یکی از بیماری های که درصورت عدم تشخیص و درمان سریع بسیار خطرناک است سرطان پوست می باشد. این بیماری که به دلایل مختلفی برای انسان رخ می دهد با رعایت نکات مختلفی قابل پیشگیریست. با دانستن دلایل سرطان پوست و شرایطی که امکان ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد این امکان برای شما فراهم می شود تا خود را از شرایط خطرناک دور نگه دارید و سبک زندگی سالمی را انتخاب کنید که در آن امکان ابتلا به این بیماری به حداقل برسد.

 

دلایل سرطان پوست

از جمله دلایل ابتلا به سرطان پوست اشعه های مضرخورشید هستند بنابراین در قسمت هایی از بدن که تحت تابش مستقیم خورشید قرار می گیرند و از محافظ مناسب مثل ضدآفتاب یا پوشش و لباس مناسب نیز بی بهره اند احتمال ابتلا به سرطان پوست بیشتر است البته این امکان وجود دارد که دیگر قسمت های بدن نیز به این عارضه دچار شوند.

باید توجه داشته باشید تمام بخش های بدن که تحت تابش مستقیم خورشید قرار میگیرند مثل کف سر, دست یا پا, گردن و … و یا هنگام آفتاب گرفتن کل بدن وقتی طولانی مدت و بدون مراقبت های لازم مورد اصابت اشعه های خورشید قرار بگیرند امکان صدمه دیدن دارند.آفتاب سوختگی شدید می تواند یکی از دلایل سرطان پوست باشد و همین امر سبب می شود تا شما بیش از هرچیزی درمقابل آفتاب از پوست خود محافظت کنید.

از جمله دیگر دلایل سرطان پوست می توان به وراثت اشاره کرد در افرادی که خواهر,برادر و یا یکی از والدین آنها به سرطان پوست مبتلا شده است امکان ابتلا به سرطان پوست بیشتر است.

بیشتر بدانید  ۶ نوع پودر پروتئین که شما هرگز نباید بخرید

 

سرطان پوست 2

 

همچنین در افرادی که به صورت مادرزادی و به علت یک جهش ژنتیکی موهایی قرمز رنگ دارند احتمال ابتلا به سرطان پوست و چند سرطان دیگر را افزایش می دهد. توصیه می شود این افراد به صورت مداوم تحت نظر پزشک بوده و از مشاوره ی متخصصین و چکاب های منظم غافل نشوند.

زندگی در ارتفاعات می تواند درصورت عدم رعایت نکات ایمنی لازم امکان ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. در ارتفاعات به خاطر رقیق بودن هوا و همچنین به دلیل وجود میزان بیشتری از پرتوهای فرابنفش امکان ابتلا به این بیماری در این ناحیه بیشتر است و باید ساکنین این مناطق از محصولات محافظت از پوست با دقت بیشتری استفاده کنند.

همچنین افرادی که زیاد سفر هوایی دارند و خلبانان و مهماندارها نیز بیش از دیگران تحت تابش اشعه های مضر خورشید هستند و هرچقدر ارتفاع بیشتر می شود این اشعه ها نیز بیشتر می گردند, بنابراین این افراد نیز باید به صورت مداوم و منظم از ضدآفتاب های باکیفیت و لباس مناسب استفاده کنند.

رانندگی زیاد را می توان از دیگر زمینه سازها و دلایل سرطان پوست دانست. رانندگان وسایل نقلیه ی مختلف و افرادی که زیاد پشت فرمان هستند در خطر سرطان پوست هستند برخی از انواع شیشه های اتومبیل مانع از عبور بعضی از اشعه های مضر خورشید می شوند اما امکان فیلتر تمام اشعه ها برای شیشه ی معمولی اتومبیل وجود ندارد و بعضی از افراد شیشه ی اتومبیل را پایین می کشند و درحقیقت هیچ محافظ دیگری وجود ندارد در این حالت باید از کرم ضدآفتاب با SPF مناسب, به صورت مداوم استفاده شود, هر ۲ ساعت یکبار ضدآفتاب تمدید شود و از سایه بان و کلاه مناسب استفاده کرد. همچنین از محافظ های مخصوص شیشه اتومبیل برای کاهش اشعه های مضر نیز می توان استفاده کرد تا تاثیر این اشعه هارا کاهش داد.

بیشتر بدانید  همه چیز درباره لیفت صورت

بعضی مواد شیمیایی می توانند بیماری هایی نظیر سرطان پوست را بوجود آورند. آرسینک را می توان جزو این مواد دانست. افرادی که به جهت شغل و محل کار خود مجبور هستند در مجاورت مواد شیمیایی کار کنند باید تحت نظر متخصص از داروها, خوراک و مواد غذایی مناسب و پوشش صحیح در محیط کار خود مطلع شوند و با استفاده از مشاوره های متخصصین از ابتلا به بیماری های مختلف جلوگیری کنند.حتی اگر این کار باعث می شود تا سلامتی خود را از دست دهند تغییر شغل نیز می تواند یکی از گزینه های موجود باشد زیرا سلامتی از هرچیزی مهم تر است.

 به طور کلی هرچقدر سیستم دفاعی شما ضعیف تر باشد امکان ابتلا به سرطان پوست بیشتر می شود پیری و یا بیماری که باعث می شود سیستم دفاعی فرد ضعیف تر عمل کند را می توان جزو دلایل سرطان پوست دانست.

لازم به ذکر است استفاده از ضدآفتاب و یا روش های دیگر می تواند تا حد زیادی از ابتلا به سرطان پوست جلوگیری کند ولی توصیه می شود در روز های آفتابی تا حدممکن از تابش مستقیم آفتاب مخصوصا در ساعات اوج تابش که پرتوهای خورشید توان و تاثیرگذاری بالایی دارند جدا خودداری کنید.

سرطان پوست پس از شناسایی احتمال و امکان بهبود و کنترل دارد به شرطی که پس از مشاهده ی علایم سرطان پوست فورا به پزشک مراجعه شودو درصورتی که به دلایل مختلف درشرایط خطرناک قرار دارید به صورت مداوم توسط متخصص چکاپ شوید. شرایط خطرناک برای این بیماری را می توان آفتاب گرفتن, رانندگی زیاد, سفرهوایی و یا محل زندگی خاص, اجبار به قرار گرفتن در زیر نورخورشید در طول روز و … دانست.

بیشتر بدانید  کدام مواد غذایی سرشار از بی سی ای ای است؟

در این مقاله بعضی از دلایل سرطان پوست بیان شده و روشن است دلایل دیگری برای بیماری نیز وجود دارد و برای تشخیص درست و مطمعناً ویا دریافت مشاوره های کامل باید با پزشک متخصص صحبت و مشورت شود.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.