d8b2daafdb8cd984 da86db8cd8b3d8aa d988 da86daafd988d986d987 d8afd8b1d985d8a7d986 d985db8c d8b4d988d8af d89f 6519c8683ecbb

زگیل چیست و چگونه درمان می شود ؟

زگیل نوعی زائده ی گوشتی است که بر روی سطوح مختلف پوست رشد و تکثیر دارند, رشد این زائده  بر روی دست و پا بیشتر است ولی امکان دارد برروی تمام نقاط بدن نیز ظاهر شود. زگیل ها تومورهای کوچک و زبری هستند به شکل تاول های برجسته یا مسطح و به سبب ویروس به ویژه ویروس پابیلوم PHV انسانی ایجاد می شودو درصورت تماس با پوست آلوده واگیردار نیز می باشد. این بیماری پوستی ممکن است به شکل های مختلفی برروی قسمت های مختلف بدن وجود داشته باشد برای مثال زگیل های برآمده و حجیم برروی پشت دست و پا و انگشتان, زگیل های زیر ناخن ها, زگیل های رشته ای روی صورت یا دیگر بخش های بدن, زگیل کف پا و…

برخی از زگیل ها به صورت خودبه خود درمان شده و ازبین می روند ولی برخی دیگر احتیاج به درمان و مراقبت دارند برای درمان زگیل می توان از روش های مختلف و درمان های متفاوت استفاده کرد. بهتر است برای درمان زگیل به پزشک متخصص مراجعه کنید و با استفاده از داروهای موجود این بیماری پوستی را کنترل و درمان کنید. همانطور که میدانید خوددرمانی و استفاده ی سرخود از داروها و روش های درمان برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری پوستی می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. البته برای درمان زگیل از گذشته درملن های سنتی و خانگی نیز وجود دارد که می توان با مشورت و مشاوره ی پزشک انجام شود.

از جمله روش های رایج درمان زگیل استفاده از اسیدسالیسیلیک و کیت های انجماد است, لازم است بدانید این امکان وجود دارد که پس از درمان زگیل این بیماری پوستی بازگشته و در همان قسمت یا بخش های دیگ پوست شما پدیدار شود. همانطور که پیش از این گفته شد رشد زگیل ها به سبب ویروس PHV بوده و می توان گفت ۱۰۰ نوع مختلف از این ویروس وجود دارد که می تواند مسبب ایجاد ویروس در بخش های مختلف بدن شود. البته نوع زگیل تا حد زیادی بستگی به ژنتیک ویروس  و آناتومی بخشی که آلوده شده است نیز دارد.

Types of warts

انواع زگیل ها

بیشتر بدانید  خواص استفاده از گزنه برای ریزش مو‌ چیست؟

زگیل های گنبدی شکل که پشت انگشتان دست و پا و یا زانو
تشکیل می شوند, این نوع زگیل ها دارای نقاط سیاه و سفیدی روی خود هستند که نشان
دهنده ی رگهای ضخیم شده در این ناحیه اند. انواع دیگری از زگیل ها که کف پا رشد می
کنند نیز وجود دارند, زگیل های مسطح که بخش های مختلف سطح کف پا را می پوشاند یا به
صورت خوشه ای و پی در پی در کف پا ظاهر می شوند که آنها را زگیل های موزائیک می
نامند.

زگیل (پیلین) ممکن است روی صورت دست و پا و قسمت های مختلف
بدن رشد یابد و اغلب تعداد زیادی از آنها تکثیر می شوند و رشد می یابند.

زگیل های (فیلیفورم ) تنها یک ساقه ی بلند و رشته ای از زگیل ها هستند این بیماری پوستی اغلب روی صورت بوجود می آید.

اکثر زگیل ها دارای سطح زبر و خشن هستند و تعدادی نقاط سیاه
و سفید که همان رگ های ضخیم شده است می باشند, باید دقت داشته باشید که برخی
زگیل های آسیب دیده خونریزی می کنند و به آنها زگیل خونی می گویند.

درمان زگیل

درمان زگیل چیست آیا درمان خانگی برای آن وجود دارد؟

زگیل های معمولی می توانند برای هرکسی آزاردهنده باشند و لازم به ذکر است در افراد معمولی نیمی از زگیل ها حداکثر بعد از ۱۸ ماه خود به خود از بین می روند و به درمان زگیل برای از بین بردن این بیماری پوستی نیست البته این را به خاطر داشته باشید که در این مقاله راجع به زگیل های معمولی صحبت می کنیم و زگیل تناسلی شرایط بسیار متفاوتی دارد.

بیشتر بدانید  عوارض مصرف خودسرانه مولتی ویتامین

برای درمان زگیل های پوستی معمولی می توان به محصولات حاوی سالیسیلیک اسید اشاره کرد. این محصولات از جمله راه حل های مفید برای درمان این بیماری پوستی به شمار می آیند. از جمله داروهای جدیدتر برای درمان زگیل نیز می توان به اسپری های کربن دی اکسید نیز اشاره کرد, این اسپری ها برای جلوگیری از بیماری پوستی بسیار کارآمد است.

اسید سالیسیلیک

این ماده را می توان یکی از راه های درمان زگیل دانست که به صورت قطره, ژل و … موجود و قابل استفاده می باشند. سالیسیلیک یک ماده ی کراتولیتیک است به این معنی که پروتئین ( کراتین ) پوست را حل می کند که بیشتر جرم زگیل و لایه ی ضخیم پوست مرده را تشکیل می دهد.

روش انجماد

در روش انجماد دمای ناحیه ی خاصی از پوست را بوسیله ی مواد
و ابزار مختلف تا حد زیادی کاهش می دهند این کار عموما توسط متخصصین انجام می شود
تا بتوان میزان کاهش دما را به درستی بررسی و کنترل کرد.

استفاده از نوارهای مخصوص

یکی دیگر از راه های پیشنهاد شده برای درمان زگیل پوشاندن آنها به وسیله ی نوارهای مخصوص است. در این روش باید زگیل را به صورت کامل به وسیله ی نوار مخصوص پوشاند و در هفته فقط چند ساعت روی زگیل باز باشد و هوا بخورد, باید به صورت مداوم نوارها عوض شوند.

روش استفاده از داروهای بدون نسخه پزشک

در زمان زگیل می توان از بعضی داروها بدون تجویز پزشک استفاده کرد در استفاده از این داروها برای برطرف شدن بیماری پوستی باید به نکات خاصی توجه کرد, خواندن دستورالعمل مصرف دارو و روش درمان از الزامات به شمار می آید. اگر سالیسیلیک اسید روی پوست نرمال استفاده شود باعث سوزش پوست و قرمزی آن می شود و حتی احتمال زخم و عفونت نیز دارد پس از استفاده ی این دارو بر روی پوست خود مخصوصا پوست های حساس و بخش هایی همچون پوست صورت و کشاله ی ران خودداری کنید. همچنین از این دارو برای افراد مبتلا به دیابت و مناطقی که گردش خون ضعیفی دارد نیز استفاده نکنید

بیشتر بدانید  نکاتی درباره پوشک کردن نوزاد

لازم به ذکر است در استفاده از محصولات درمانی که به روش انجماد به درمان زگیل می پردازد نیز باید دقت کنید زیرا این مواد با نابودی بافت زنده کار می کند.

آیا درمان زگیل موثر است؟ مهم تر از هرچیزی این است که بدانید درمان زگیل احتیاج به زمان دارد, درمانهای مختلفی برای انواع زگیل ها وجود دارد این بیماری پوستی عموما بدون درد هستند مگر اینکه در مناطق حساس ایجاد شده و درد به همراه داشته باشد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.