d8aad988d986d8b1 d9bed988d8b3d8aa da86db8cd8b3d8aa d988 da86d8b1d8a7 d8a8d8a7db8cd8af d8a7d8b2 d8a2d986 d8afd8b1 d9bed8a7daa9d8b3d8a7 6519c7d73a112

تونر پوست چیست و چرا باید از آن در پاکسازی استفاده کرد؟

یکی از مهمترین مراحل مراقبت از پوست، تمیز کردن آن از آلودگی‌های محیطی و شیمیایی است. تونر پوست به عنوان پاک کننده پوست فواید زیادی در پاکسازی پوست دارد. ما در این مقاله سعی می‌کنیم به سوالاتی مثل تونر پوست چیست؟ چه فایده‌ای دارد؟ چگونه باید از آن استفاده کرد؟ و استفاده از تونر در چه زمانی بهتر است؟ را پاسخ دهیم.

 

 تونر پوست چیست؟

تونر پوست محلولی بر پایه آب است که مواد فعالی مثل عصاره گیاهان یا اسانس‌های روغنی برای پاک کردن پوست در آن به کار رفته است. این محلول معمولا حالت آبکی دارد، اما به صورت ژل یا سرم نیز عرضه می‌شود.

استفاده از تونر به جرات یکی از مهمترین و موثرترین روش‌های پاکسازی صورت است. چون آنها قابلیت نفوذ به منافذ پوست و پاک کردن منافذ آن از تمام آلودگی‌ها و غبارها را دارد.

مواد صابونی و شوینده‌ها توانایی تونر را در پاک کنندگی ندارند، چون قادر به نفوذ در منافذ پوستی به علت ساختار شیمیایی خود نیستند.

 

 انتخاب تونر بر اساس نوع پوست

تونرها معمولا بر اساس نوع پوست طراحی می‌شوند. تونرهای مخصوص پوست‌های خشک و حساس معمولا حاوی ترکیبات روغنی است، تا چربی پوست را تامین کنند. این تونرها ملایم‌تر هستند. در ساختار تونر پوست چرب از ترکیبات تنظیم کننده چربی استفاده می‌شود. این تونرها معمولا قوی‌تر هستند.

بیشتر بدانید  سن ایده آل برای بدنسازی

 

 پنج فایده اصلی تونر برای پوست

تونر پنج فایده مهم برای پوست شما دارد:

 

 تنظیم اسیدیته پوست

شوینده‌های صابونی پوست اکثرا قلیایی هستند، در حالی که pH پوست اسیدی و بین ۴.۵ تا ۵.۷۵ است. دلیل این اسیدیته، اسید محافظ سطح پوست است.

این در حالی است که pH محلول‌های صابونی بین ۹ تا ۱۱ است. هر چه صابون بیشتر کف کند، میزان قلیایی بودن آن بیشتر است.

 

 

بعد از استفاده از صابون پوست، چربی بیشتری ترشح می‌کند، تا اسیدیته خود را تنظیم کند. تونر پوست قلیایی نیست و اسیدیته‌ای نزدیک اسیدیته پوست دارد.

 

تمیز کردن منافذ پوست

لوازم آرایشی، گرد و غبار و مواد شیمیایی گاهی هیدروفیل(آب دوست) و گاهی هیدروفوب(آب گریز) هستند.

صابون‌ها فقط مواد هیدروفوب را از لایه‌های سطحی پوست جمع کرده و همراه آن چربی صورت را نیز از بین می‌برند. مولکول‌های صابونی بزرگ هستند و زنجیره‌های طولانی را یدک می‌کشند.

آن‌ها برای جمع کردن چربی‌ها و آلودگی‌ها توده تشکیل می‌دهند، این زنجیره‌ها و توده‌ها قابلیت نفوذ به منافذ پوستی را ندارند.

مواد هیدروفیل و گاها سنگین نیز در منافذ پوست باقی مانده و با چسبیدن به سطح پوست منافذ صورت را پر می‌کنند.

تونر پوست، ساختار مولکولی بزرگی ندارد و به راحتی در منافذ ریز پوست نفوذ خواهد کرد. همچنین ساختار تونرها به گونه‌ای است که مواد هیدروفیل و هیدروفوب را به خود جذب کرده و از منافذ ریز پوستی خارج می‌کنند.

بیشتر بدانید  درمان موخوره و علت خشکی مو چیست؟

 

خاصیت جذب رطوبت

اکثر تونرها مثل تونر الارو خاصیت جذب رطوبت بالایی دارند. آن‌ها لایه‌ای محافظ بر روی پوست ایجاد کرده و از ورد ذرات گرد و غبار به منافذ پوست جلوگیری می‌کنند. آن‌ها باعث کوچک شدن منافذ پوستی می‌شوند.

 

قدرت بالا در بستن منافذ پوست

قدرت تونر پوست در بین مواد دیگر آرایشی و بهداشتی برای بستن منافذ پوست بی‎نظیر است. تونرها آلودگی و ذرات ناخالص را از پوست خارج کرده و باعث بسته شدن منافذ آن می‌شود.

البته تونر مخصوص پوست‌های چرب با تنظیم ترشح سبوم(چربی پوست) توسط موادی مانند سالسیلیک اسید و گلاکونات روی از تشکیل جوش و آکنه نیز روی پوست چرب جلوگیری می‌کند.

 

روشن و شفاف کردن پوست

حتی اگر پوست را بشویید و کمی تونر با پنبه روی آن بکشید. متوجه سیاهی پنبه خواهید شد. حقیقت این است که آلودگی علی‌رغم شستشو‌های مکرر روی پوست شما باقی خواهد ماند. تونر با پاک کردن کوچکترین ذرات پوست آن را شفاف‌تر از همیشه می‌کند.

 

 

بهترین نحوه استفاده از تونر روی پوست

معمولا پنبه یا پد آرایشی توسط تونر آغشته شده و با ملایمت روی پوست کشیده می‌شود.

بهتر است قبل از استفاده از تونر، فوم پاک کننده مناسب نوع پوست شما، روی صورت زده شده و آبکشی را انجام دهید. بعد از پنبه یا پد آغشته به تونر استفاده کنید.

بعد از استفاده تونر نیازی به شستشوی صورت نیست. حدود سی دقیقه صبر کنید و سپس از آبرسان یا کرم شب استفاده کنید.

بیشتر بدانید  آشنایی با تعریف ورزش و انواع آن

 

بهترین نحوه استفاده از تونر روی پوست

بهتر است از تونر در خانه و دور از محیط استرس‌زای خارجی استفاده شود.

برای پاک کردن آرایش از صورت، پس از شیر پاک کن نیز می‌توانید از آن استفاده کنید.

بهترین زمان استفاده از تونر شب‌ها یک ساعت قبل از خواب است، فقط بعد از استفاده کرم شب را فراموش نکنید.

 

 

آیا تا به حال از تونر کامفورتینگ (پوست خشک و معمولی) یا بالانسینگ (پوست چرب) الارو استفاده کرده‌اید؟ چقدر با تونرهای الارو آشنایی دارید؟

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.