d8a7d986d988d8a7d8b9 d8b6d8afd8a2d981d8aad8a7d8a8d987d8a7db8c d8b1d986daafdb8c d988 d986d8add988d987 d8a7d986d8aad8aed8a7d8a8 6519c8fdddf47

انواع ضدآفتاب‌های رنگی و نحوه انتخاب آنها بر اساس نیاز پوست

انواع ضدآفتاب‌های رنگی و نحوه انتخاب آنها بر اساس نیاز پوست

متأسفانه به دلیل آلودگی‌های زیست محیطی و استفاده زیاد از گاز‌های گلخانه‌ای، روزانه آسیب زیادی به لایه اوزون وارد می‌شود. این آسیب باعث می‌گردد تا اشعه‌های مضر خورشید وارد جو زمین بشوند. از این رو استفاده ازضد آفتاب بسیار مهم بوده و برای سلامت پوست ضرورت دارد.

در این میان انواع ضد آفتاب های مختلفی وارد بازار شده‌اند. ضد آفتاب های مختلف دارای خواص متفاوتی هستند. حتی در این میان می‌توان به ضد آفتاب‌ رنگی، مثل ضد آفتاب الارو اشاره کرد.از نظر برند، تنوع بسیار زیادی از ضد آفتاب‌ها در بازار وجود دارد. این تنوع معمولا باعث می‌شود تا مصرف کننده بیش از پیش دچار سردرگمی شود. برند‌های ایرانی یا خارجی، ضد آفتاب های بی‌رنگ یا ضد آفتاب رنگی، ضد آفتاب اسپری یا کرمی، SPF بالا یا SPF پایین، مناسب پوست چرب یا پوست خشک و از این قبیل انواع مختلف و متفاوت که در بازار لوازم آرایش به کرات دیده می‌شوند.

به جرات می‌توان به این موضوع اشاره کرد که خرید ضد آفتاب از مهم‌ترین اجزای لوازم آرایشی به حساب می‌آید. لوازم آرایشی دیگر تنها برای زیبایی شما کاربرد دارند، اما ضد آفتاب به سلامتی پوست شما کمک شایان توجهی می‌کند.

 

مضرات اشعه UVA و UVB  نور خورشید

همانطور که می‌دانید، بدن ما برای ساخت ویتامین D نیاز به نور آفتاب دارد. این کاملا صحیح است و تمام پوست بدن ما باید نور خورشید را به میزان کافی دریافت کند. اما به صورت طبیعی، لایه اوزون باید اشعه‌های مضر نور خورشید را فیلتر کند. متاسفانه در چند سال اخیر به دلیل استفاده زیاد از گاز‌های گلخانه‌ای و آلودگی‌های ناشی از سوخت های فسیلی مختلف، لایه اوزون دچار آسیب شده و دیگر توانایی سابق برای فیلتر کردن اشعه‌های مضر خورشید را ندارد.

نام این اشعه‌های مضر، اشعه‌های UVA و UVB هستند. این اشعه‌های مضر آسیب زیادی به پوست و چشم انسان می‌زنند. از این رو عینک‌های UV و کرم های ضد آفتاب وارد بازار شده‌اند. جالب است بدانید که تابش این اشعه‌ها هیچ ارتباطی به فصل ندارد و همواره می‌توانند به شما آسیب بزنند. حتی برخی از پزشکان بر این باور هستند که در خانه و زیر سقف نیز، اشعه UV سلامت ما را به خطر می‌اندازد. حتی تلویزیون، صفحه موبایل و تلویزیون نیز می‌توانند در برخی موارد این اشعه خطرناک و مضر را تولید کنند.

اشعه UV به شدت روی سلامت پوست تاثیر منفی گذاشته و یکی از عوامل اصلی ابتلا به سرطان پوست است. این موضوع اصلا شوخی بردار نیست و تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که در معرض زیاد نور خورشید هستند، ریسک ابتلا به سرطان پوست در آنها بسیار بالا است. از این رو همواره توصیه می‌شود که از کرم های ضد آفتاب و عینک‌های ضد نور UV استفاده کنید.

از ساعت ۱۱ صبح تا ۴ بعد از ظهر، بیشترین تابش اشعه UVA و UVB را داریم. اگر در این زمان بیرون از خانه به سر می‌برید، به شدت توصیه می‌شود که از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

بیشتر بدانید  10 نکته برای بهبود تناسب اندام افراد شاغل

   

انواع ضد آفتاب

تا به اینجا اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب را درک کردید. حال اگر بخواهید کرم ضد آفتاب تهیه کنید، باید چه معیار‌هایی را در نظر بگیرید؟

کرم ضد آفتاب رنگی یا غیر رنگی؟

یکی از ابتدایی‌ترین تصمیم‌گیری‌هایی که باید در جهت خرید ضد آفتاب در نظر بگیرید، این است که ضد آفتاب رنگی انتخاب کنید یا بی‌رنگ؟

در حدود چند سالی است که شرکت‌های لوازم آرایشی، کرم های ضد آفتاب و کرم پودر‌ها را با یکدیگر ترکیب کرده‌اند. در گذشته که کرم ضد آفتاب رنگی وجود نداشت، بسیاری از خانم‌ها به اجبار از کرم ضد آفتاب استفاده نمی‌کردند. این مساله بدین دلیل بود که کرم ضد آفتاب زمانی که روی کرم پودر استفاده می‌شود، رنگ کرم پودر را خراب می‌کرد و باعث از بین رفتن آرایش می‌شد.

از این رو شرکت‌های لوازم آرایشی تصمیم گرفتند تا کرم ضد آفتاب رنگی را تولید کنند. یک کرم ضد آفتاب رنگی می‌تواند کار کرم پودر را نیز برای شما انجام دهد. به این ترتیب شما وارد بازه گسترده انتخاب رنگ کرم ضد آفتاب می‌شوید.

قبل از اینکه در مورد انتخاب رنگ کرم ضد آفتاب رنگی صحبت کنیم، بهتر است در مورد تفاوت این نوع از ضد آفتاب‌ها با انواع بی رنگ صحبت کنیم. بسیاری از ما بر این باور هستیم که از نظر محافظت پوست، این دو نوع کرم با یکدیگر تفاوت دارند. در این مورد باید گفت که چنین باوری کاملا نادرست است.

از نظر محافظت پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید، کرم های ضد آفتاب بی‌رنگ با رنگی هیچ تفاوتی ندارند. تفاوت اصلی بر اساس معیار‌ها و استاندارد‌های دیگری تشخیص داده می‌شود. برای مثال کرم ضد آفتاب الارو هر دو نوع از این ضد آفتاب‌ها را دارد و هر کدام از آنها دارای SPF و استاندارد‌های مختلفی هستند. در نتیجه در این مورد نگرانی نداشته باشید و هر کدام را که تمایل دارید تهیه نمایید.

در مورد رنگ چنین کرم‌هایی تنها کافیست کمی از آن را روی پوست پشت مچ دست خود یا روی گونه قرار دهید و تفاوت رنگ را بررسی کنید. به عبارت دیگر دقیقا انگار که کرم پودر مناسب رنگ پوست خود را انتخاب می‌کنید.

البته این یک موضوع کاملا سلیقه‌ای است برخی تمایل دارند که رنگ پوست خود را چند درجه روشن‌تر یا تیره‌تر نشان دهند. برخی دیگر تمایل دارند که کرم پودر انتخابی آنها با رنگ پوستشان یک رنگ باشد. این کاملا بستگی به سلیقه شما دارد.

 

SPF چیست؟

انواع ضد آفتاب بر اساس SPF نیز دسته بندی می‌شوند. SPF مخفف عبارت “Sun Protection Factor” یا همان فاکتور محافظت از پوست است. SPF معمولا از ۱۵ شروع شده و تا ۵۰ ادامه دارد. SPF بیشتر از ۵۰ نیز وجود دارد که به ندرت در بازار یافت می‌شود. اما آیا بالا بودن SPF به تنهایی دلیل بر خوبی یا بدی یک ضد آفتاب می‌شود؟ انواع ضد آفتاب چطور بر اساس SPF دسته‌بندی می‌شوند؟

این صحیح است که SPF بالا‌تر از پوست ما محافظت بیشتری می‌کند، اما واقعا چه SPF ی برای پوست ما مناسب است؟

انواع ضد آفتاب های مختلف با SPF ‌های مختلف در بازار وجود دارند. حتی برند‌های معتبری مثل ضد آفتاب الارو نیز از SPF 25 تا ۵۰ را موجود دارد. ضد آفتاب الارو جزء برند‌های معتبر در این زمینه به حساب می‌آید، در نتیجه نمی‌توان گفت که تنها یک SPF کاربرد داشته و مقادیر دیگر بی فایده هستند.

بیشتر بدانید  اهمیت دریافت انواع ویتامین ها ومکمل ها توسط بانوان

به صورت کلی بر اساس گفته پزشکان، بهترین SPF برای پوست صورت، ۳۰ است. جالب است بدانید SPF 30 در حدود ۹۳% از اشعه‌های مضر خورشید را دفع می‌کند و SPF 50 در حدود ۹۸% از این میزان را دفع می‌نماید.

شاید ۶% اصلا برای افراد عادی تاثیر چشم‌گیری نداشته باشد و فرد تفاوتی را احساس نکند. اما از طرفی افرادی که پوستشان به آفتاب حساسیت دارد یا دچار سرطان پوست هستند، باید بر اساس دستور پزشک از انواع ضد آفتاب بالای SPF 50 استفاده نمایند. برند‌های مختلف ضد آفتاب، از برند‌های ناشناس تا برند‌های معتبری مثل ضد آفتاب الارو، انواع این SPF ها را تولید می‌کنند. حتی برای مصرف روزانه نیز SPF 30  توصیه می‌شود، اما بهتر است بر اساس نیاز پوست خود با پزشک متخصص پوست و مو مشورت نمایید.

 

زینک، تیتانیوم و زینک اکسید

یکی از عوامل بسیار مهمی که در انتخاب ضد آفتاب تاثیر دارد، وجود یا عدم وجود زینک، تیتانیوم و زینک اکسید است. زینک اکسید جزء دسته موادی است که جذب پوست شما نمی‌شود و تنها به صورت یک لایه محافظتی روی پوست قرار گرفته و پس از پاک کردن آن از صورت محو می‌شوند.

از نظر خواص شیمیایی، زینک اکسید و تیتانیوم دی اکسید قوی‌ترین مواد در مقابل اشعه‌های UV,UVB و UVA هستند. به دنبال کرم های ضد آفتابی بگردید که در مواد تشکیل دهنده‌شان از زینک اکسید و تیتانیوم دی اکسید استفاده شده باشد. معمولا کرم ضد آفتاب الارو این مواد را به صورت پیش فرض دارد، اما باید حتما مواد تشکیل دهنده آن را بخوانید.

شاید اکثرا ما که جزء مصرف‌کنندگان کرم های ضد آفتاب به حساب می‌آییم، از مواد شیمیایی چیز زیادی ندانیم. برخی از برند‌های نامعتبر با وجود اینکه از نظر SPF و ضریب حفاظتی در مقابل اشعه‌های مضر خورشید مورد تایید می‌باشند، اما از مواد شیمیایی مضری استفاده می‌کنند. این مواد در برخی موارد ممکن است جذب پوست شده و باعث ایجاد حساسیت یا بیماری‌های پوستی مختلفی شوند.

 

کرم، اسپری یا پودر؟

انواع ضد آفتاب به اشکال مختلف در بازار وجود دارند. شما می‌توانید کرم ضد آفتاب، اسپری و یا پودر آن را تهیه کنید. شاید از نظر راحتی استفاده، اسپری ضد آفتاب برای شما بهتر باشد. شاید در ابتدا تصور کنید که بیشترین پوشش دهی را اسپری ضد آفتاب به شما می‌دهد.

در حقیقت بر اساس تحقیقات انجام شده، بیشترین پوشش دهی را کرم های ضد آفتاب دارند. اگر شما به دنبال محافظت بیشتر از پوست خودتان هستید، بهتر است از کرم‌های تیوبی ضد آفتاب استفاده کنید. حتی برند‌های معتبری مثل ضد آفتاب الارو نیز اکثرا و یا تماما کرم های ضد آفتاب تولید می‌کنند و این نوع را ترجیح می‌دهند.

 

چربی انواع ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب را باید شما به صورت روزانه مصرف کنید. از این رو مدت زیادی در تماس با پوست شما هستند. به همین خاطر شما باید آنها را به دقت انتخاب کنید.

بیشتر بدانید  خطاهای رایج در ایجاد چین و چروک

در ابتدا شما باید نوع پوست خود را بهتر بشناسید. اینکه پوست شما چرب است یا خشک و اینکه مقدار خشکی یا چربی آن چقدر هست. اگر در این مورد دچار تردید هستید، بهتر است به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. اگر پوست شما چرب باشد و از یک کرم ضد آفتاب چرب نیز استفاده کنید، آنگاه ممکن است دچار آکنه و جوش‌های پوستی شوید. در عین حال اگر از خشکی پوست رنج می‌برید، بهتر است از کرم های ضد آفتاب چرب استفاده کنید تا خشکی پوست شما رفع شود.

کرم ضد آفتاب همان‌قدر که می‌تواند برای پوست شما مفید باشد، همانطور نیز می‌تواند به پوست شما آسیب وارد کند. پس باید به همه این موارد توجه داشته باشید.

 

ضد آب و ضد تعریق بودن

همانطور که اشاره کردیم، انواع مختلفی از کرم های ضد آفتاب در بازار وجود دارند. یکی از انواع این کرم‌ها، کرم‌های ضد آب هستند. اگر در فضای باز و مخصوصا در فصول گرم تمایل دارید شنا کنید، پوست شما به شدت در معرض سوختگی و آسیب خواهد بود. حتی در بعضی موارد توصیه می‌شود تا از لوسیون‌های مخصوص بعد از شنا نیز استفاده نمایید تا آسیبی به پوست شما وارد نشود. حال با همه این تفاسیر، اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب درون آب بیشتر و پر رنگ‌تر می‌شود.

علاوه بر این مخصوصا در فصول گرم که پوست ما نیاز به محافظت بیشتری دارد، تعریق بدن نیز بیشتر است. تعریق بدن می‌تواند تا کرم را از روی پوست بشوید و اثر آن را کم رنگ نماید. همه این عوامل کنار یکدیگر جمع شدند تا سازندگان کرم های ضد آفتاب، کرم‌های ضد آب و ضد تعریق را بسازند.

این کرم‌ها در مقابل آب و تعریق از خودشان مقاومت نشان داده و تاثیر خود را از دست نمی‌دهند. البته این نوع کرم‌ها معمولا کمی چرب‌تر هستند و بهتر است به صورت روزانه مصرف نشوند. در هوای مرطوب و شرجی یا در حین شنا، حتما مطمئن شوید که کرم ضد آفتاب شما دارای خاصیت ضد آبی باشد.

 

مناسب برای پوست‌های حساس

برخی از کرم های ضد آفتاب دارای قابلیت استفاده بر روی پوست‌های حساس هستند. شما می‌توانید از این نوع ضد آفتاب برای کودکان نیز استفاده کنید. ضد آفتاب به صورت کلی نباید هیچ تاثیر منفی و بدی روی پوست شما داشته باشد. اگر پوست شما در اثر استفاده از ضد آفتاب دچار سوزش، جوش یا هر نوع علائم منفی دیگری شد، این بدین معناست که کرم مناسبی را برای خودتان انتخاب نکرده‌اید.

حال اگر با استفاده از هر نوع ضد آفتابی پوست شما دچار سوزش، خارش و چنین علائمی می‌شود، باید از ضد آفتاب های مخصوص پوست‌های حساس استفاده کنید. شاید یافتن چنین ضد آفتابی کمی سخت باشد. این محصول کمی کم یاب بوده و کمی به سختی یافت می‌شود. اما باید همواره به دنبال ضد آفتابی باشید که از پوست شما محافظت کند، نه اینکه برای شما مشکل‌ساز شود.

 

تاریخ تولید

معمولا لوازم آرایشی بهداشتی تاریخ مصرف بالایی دارند. بعضا دیده می‌شود که برخی لوازم آرایشی حتی تا پنج سال تاریخ مصرف دارند. شاید برای شما نیز چنین اتفاقی افتاده باشد که همواره یک برند کرم ضد آفتاب را خریداری می‌کنید، اما در بعضی موارد تاثیر سابق را برای شما ندارد.

کرم ضد آفتاب جزء مواردی است که تاریخ تولید تاثیر زیادی روی آنها دارد. اکثر کرم‌ها و لوازم آرایشی بهداشتی بعد از باز شدن تاریخ آنها لحاظ می‌شود. در مورد کرم ضد آفتاب حتی اگر به صورت پلمپ نیز داخل قفسه قرار دهید، به مرور تاثیر خود را از دست می‌دهد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.