d8a7d8b3d8aad981d8a7d8afd987 d8a7d8b2 daa9d8b1d985 d988db8cd8aad8a7d985db8cd986 c d8afd8b1 d8a8d8b1d8a7d8a8d8b1 d8aad8a7d8a8d8b4 d8a2 6519c92e78719

استفاده از کرم ویتامین C در برابر تابش آفتاب مضر است؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که استفاده از کرم ویتامین C در برابر نور خورشید ممکن است؟ بسیاری از افراد معتقدند که کرم ویتامین سی اگر در معرض تابش آفتاب قرار بگیرد پوست را حساس می‌کند و یا اثرات کرم ضد آفتاب را از بین می‌برد. اما برخی دیگر معتقدند که ویتامین C در برابر آفتاب ویژگی خود را از دست می‌دهد. باورهای غلط و درست زیادی در مورد استفاده از کرم ویتامین سی در برابر نور خورشید وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

سعی می‌کنیم به این باورها، یک جواب علمی بدهیم. ولی قبل از آن خواص ویژه‌ ویتامین C‌ بر پوست را بررسی کرده و ضرورت استفاده از این کرم را بیان خواهیم کرد و سپس به سوال‌های شما و ابهاماتی که در این زمینه وجود دارد پاسخ خواهیم داد. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کرم ویتامین C‌ چیست و چه عملکردی دارد؟

کرم ویتامین C‌ عمدتا در دسته‌ جوان کننده ‌های پوست قرار می‌گیرد. ویتامین سی یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها است که مستقیما روی عملکرد پوست تاثیر می‌گذارد. این ویتامین، پوست را تحریک می‌کند تا کلاژن سازی بیشتری داشته باشد و از تجمع رنگ‌دانه‌ها در قسمت‌های مختلف پوست جلوگیری می‌کند. این کار باعث می‌شود تا پوست، کاملا یکنواخت و صاف باقی بماند و از ایجاد لکه‌ و یا تجمع رنگ در قسمت‌های خاص جلوگیری شود.

هر چقدر هم که در روز برای رساندن ویتامین سی به بدن، میوه و سبزیجات مصرف کنید، بدن مقدار کمی از این ویتامین سی را برای پوست در نظر می‌گیرد. پس برای حفظ سلامتی بهتر و بیشتر پوست نیاز به استفاده از کرم ویتامین C دارید تا ویتامین مورد نیاز را به صورت خارجی به پوست برسانید. البته مصرف سبزیجات و میوه‌ها هم به نوبه‌ خود تاثیر زیادی دارند که نباید آن را فراموش کرد.

بیشتر بدانید  بهترین کرم ضد آفتاب خارجی کدام است؟ ضد آفتاب خوب چه ضدآفتابی است؟

تأثیر استفاده از کرم ویتامین C بر روی پوست

در ابتدا به بیان چند تاثیر مهم و علمی ویتامین سی بر روی پوست می‌پردازیم و در نهایت در مورد تاثیرات مستقیم آن در معرض آفتاب نکات مهمی را بیان می‌کنیم.

  • بالا رفتن سن و تاثیرات اشعه‌ آفتاب و امواج فرابنفش باعث می‌شود که کلاژن سازی در پوست کاهش یابد و در نتیجه باعث بروز برخی مشکلات مانند لک بر روی پوست و یا جمع شدن آن می‌شود. کرم ویتامین سی نرخ تولید کلاژن در پوست را بالا می‌برد تا از بروز این موارد روی پوست جلوگیری کند. با تولید کلاژن، بیشتر خط‌ها و چین و چروک روی پوست از بین می‌روند و پوست به حالت صاف تغییر شکل می‌دهد.
  • یکی از خواص مهم ویتامین سی مقابله با رادیکال‌های آزاد است. این رادیکال‌ها تاثیر مخربی روی پوست دارند و یکی از اصلی‌ترین دلایل پیری پوست نیز همین است.
  • ویتامین سی از تجمع رنگدانه‌ها در نقاط خاص جلوگیری می‌کند. به همین دلیل، نقاط تاریک و یا لک‌هایی که در اثر افزایش سن و یا اشعه‌ خورشید روی پوست ایجاد شده‌اند، به مرور روشن‌تر می‌شوند و زبری و عدم صاف بودن پوست هم از بین می‌رود.
  • پوست را بازسازی می‌کند. حتی وجود آکنه و یا لک‌هایی که پس از بیماری‌هایی نظیر آبله روی پوست ایجاد می‌شوند، با یک دوره‌ کامل استفاده از کرم ویتامین سی از بین می‌روند و نشانی از آن‌ها باقی نمی‌ماند.

چگونگی استفاده از کرم ویتامین C‌ در معرض نور آفتاب

استفاده از کرم ویتامین C در برابر آفتاب

ویتامین سی، اشعه‌ فرابنفش یا همان UV را جذب نمی‌کند و هیچ تاثیر مستقیمی در برابر اشعه‌ خورشید ندارد. اما با خواص آنتی اکسیدانی خود کلاژن سازی را افزایش داده و لکه‌های پوستی را ترمیم می‌کند.

بیشتر بدانید  همه چیز درباره لیفت صورت

در نظر داشته باشید که کرم ویتامین سی هیچ گاه نمی‌تواند جای کرم ضد آفتاب را بگیرد و حتما باید در کنار کرم ویتامین سی، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

و حالا سوال اصلی: استفاده از کرم ویتامین C در برابر تابش آفتاب مضر است؟

چند باور غلط در مورد کرم ویتامین C‌ وجود دارد:

باور غلط ۱: کرم ویتامین C‌ پوست را حساس می‌کند.

باور غلط ۲: اگر یک‌بار و یا یک دوره از این کرم استفاده کنیم، پوست به آن عادت می‌کند و باید همیشه از آن استفاده کنیم.

باور غلط ۳: کرم ویتامین C‌ اجازه نمی‌دهد تا ویتامین D‌ جذب پوست شود.

دلیل بروز این باورها در میان افراد، وجود کرم‌های تقلبی و بی‌کیفیت در بازار است. استفاده از کرم‌های بی‌کیفیت که درصد ویتامین سی و مرطوب‌کننده در آن استاندارد نیست، باعث بروز چنین مشکلاتی می‌شود. اگر از یک کرم ویتامین سی باکیفیت استفاده کنید هیچ کدام از مواردی که گفته شد اتفاق نمی‌افتد.

کرم ویتامین C هیچ تداخلی در جذب ویتامین D برای بدن ندارد. مکانیزم جذب ویتامین D مانند اشعه‌ خورشید نیست و بدن از طریق واکنش‌های شیمیایی این کار را انجام می‌دهد. از این جهت هیچ مشکلی برای جذب ویتامین دی به وجود نمی‌آید.

 باور صحیح: استفاده از ویتامین C در برابر نور خورشید، باعث از بین رفتن سریع اثر آن می‌شود.

  • چند نکته‌ مهم در استفاده از کرم ویتامین C‌ در معرض نور آفتاب

پوست برخی از افراد نسبت به حضور ویتامین سی در معرض نور آفتاب حساسیت نشان می‌دهد. این افراد نباید زیر نور خورشید از این کرم استفاده کنند. کرم ضد‌آفتاب و برخی دیگر از مرطوب‌کننده‌های پوست می‌توانند کافی باشند. اما بهتر است شب‌ها و یا مواقعی که در معرض نور خورشید نیستند حتما از این کرم استفاده کنند تا پوست آن‌ها بتواند ویتامین سی لازم را برای پوست جذب کند.

بیشتر بدانید  به مناسبت روز جهانی حمایت از بیماران کلیوی

ویتامین C‌ در برابر نور خورشید و همچنین حرارت، اثر خود را زودتر از دست می‌دهد. اکسیژن و هوا به همراه حرارت کافی با ویتامین سی واکنش می‌دهند و اثر آن را کمتر می‌کنند و یا باعث می‌شوند مکانیزم اثر آن شتاب بیشتری داشته باشد. دلیل این امر، حل شدن ویتامین سی در آب است.

دکتر ملدا آیزاک از مرکز بیماری‌های پوست شهر واشنگتون می‌گوید: ویتامین سی و کرم ضد‌ آفتاب عملکرد بسیار خوبی با همدیگر دارند و پیشنهاد می‌شود حتما ابتدا ویتامین سی استفاده کنید و سپس از ضد آفتاب بر روی آن استفاده کنید.

دکتر آیزاک می‌گوید: ویتامین C‌ به عنوان یک مانع در برابر اشعه‌های خورشید عمل نمی‌کند، اما به دلیل خاصیت آنتی اکسیدان فرایند اثرگذاری اشعه‌ها بر روی پوست را کندتر و کندتر می‌کند. از این رو، اگر یک کرم ضد آفتاب هم بر روی آن استفاده شود در مرحله‌ی اول اشعه‌های کمتری به سطح پوست می‌رسند و اگر اشعه‌هایی هم توانستند به پوست نفوذ کنند کارایی آن‌ها تقریبا صفر می‌شود.

استفاده از کرم ویتامین C الارو؛ انتخابی آگاهانه

کرم ویتامین سی الارو پیشنهاد بسیاری از متخصصین پوست است. این کرم با خواص ویژه و معجزه‌آسا هم در نقش یک آبرسان قوی ظاهر می‌شود و هم نوعی کرم احیاکننده و جوان‌کننده پوست است. چند ویژگی مهم این کرم در ادامه آورده شده‌اند:

  • این کرم شفاف‌کننده و شاداب‌کننده‌ پوست است. به دلیل استفاده از درصد استاندارد ویتامین سی با غلظت مناسب و همچنین مکانیزم عملکرد سریع، شفافیت پوست را بالاتر می‌برد و پوست‌ را روشن‌تر می‌کند.
  • این کرم علاوه بر ویتامین سی، مواد مغذی دیگری هم دارد که برای جوان‌سازی و شادابی پوست موثرند. تاثیرات مستقیم این کرم بر روی پوست پس از استفاده به وضوح مشخص است. فعالیت‌ سلول‌های سطح پوست بیشتر می‌شوند و باعث تحرک و جوان شدن پوست می‌شود.
  • چین و چروک‌های سطحی پوست را از بین می‌برد.
  • انعطاف و الاستیسیته‌ی پوست را بالا می‌برد.
  • سلول‌های سازنده‌ کلاژن را تحریک می‌کند و فرایند کلاژن‌سازی را سرعت می‌بخشد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.