d8a7d8b3d8aad981d8a7d8afd987 d8a7d8b2 d8b6d8af d8a2d981d8aad8a7d8a8d89b daa9d8b1d985 d8b6d8af d8a2d981d8aad8a7d8a8 d8a8d8b2d986 6519c91267a31

استفاده از ضد آفتاب؛‌ کرم ضد آفتاب بزنیم یا نه؟

قطعا همه ما در مورد خواص کرم ضد آفتاب به خوبی می‌دانیم. حتی این را می‌دانیم که استفاده از ضد آفتاب می‌تواند سلامت پوست را در مقابل آفتاب تامین کند. برند‌های مختلفی همانند ضد آفتاب الارو با SPF های مختلف داخل بازار وجود دارند. برخی از این ضد‌آفتاب‌ها با کرم پودر ترکیب شده‌اند و به نوعی کرم دو کاره محسوب می‌شوند.

اما با وجود این همه مزیت، باز هم کسانی پیدا می‌شوند که علاقه خاصی به استفاده از کرم ضد آفتاب ندارند. برخی بر این باور هستند که استفاده از ضد آفتاب تنها یک شعار تبلیغاتی است و اصلا به آن باور ندارند. برخی دیگر نیز دلایل مختلفی برای عدم استفاده از کرم ضد آفتاب دارند. در اینجا قصد داریم تا در مورد برخی دلایلی صحبت کنیم که بعضی‌ها را قانع می‌کند از کرم ضد آفتاب استفاده نکنند. اما واقعا آیا این دلایل منطقی به نظر می‌رسند؟

چرا برخی افراد حاضر به استفاده از کرم ضد آفتاب نیستند؟

شاید در بین دوستان و نزدیکان خودتان نیز با افرادی مواجعه شده باشید که اصلا تمایلی به استفاده از ضد آفتاب نداشته باشند. زمانی که پای صحبت این دسته افراد بنشینید و جویای دلیل کار آنها شوید، خواهید دید از نقطه نظر خود دلایلی کاملا منطقی برای استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب دارند. اما مساله اساسی اینجاست که آیا این دلایل منطقی بوده و واقعا کرم ضد آفتاب کارایی ندارد؟

 • کرم ضد آفتاب پوست من را چرب می‌کند و من از چربی متنفر هستم!

خب، قبل از شروع باید از خودتان بپرسید که داشتن یک حس ناخوشایند بهتر است یا اینکه اجازه دهید به پوست شما آسیب برسد؟ پیش از اینکه سوال را بررسی کنیم، باید پیش خودتان بپرسید که سلامت پوست شما ارزش دارد یا اینکه حس چربی کنید؟

قطعا سلامت پوست شما بسیار ارزشمند‌تر است. از طرفی همانطور که می‌دانید، حضور بیش از حد در معرض نور خورشید می‌تواند یکی از عوامل بروز سرطان پوست باشد. در نتیجه بهتر است این حس ناخوشایند را تحمل کنید و در عوض نگران سلامت پوست خود نباشید.

اما مهم‌ترین نکته، انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب است. برای مثال، کرم ضد آفتاب الارو که جزء برترین برند‌های حال حاضر بازار ایران است، تنوع زیادی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. شما می‌توانید ضد آفتاب الارو مخصوص پوست‌های چرب را تهیه نمایید تا چربی بیشتری به پوست شما اضافه نشود. این نوع ضد آفتاب‌ها حتی قادر هستند تا چربی پوست شما را کنترل کنند و این یک قابلیت بسیار عالی برای شما خواهد بود.

در نتیجه باید به جای عدم استفاده از ضد آفتاب، به دنبال یک ضد آفتاب مناسب پوست خود بگردید. به این ترتیب نه تنها از آن حس ناخوشایند خبری نخواهد بود، بلکه از پوست نیز مراقبت می‌کنید. در ضمن باید بدانید در صورتی که از یک کرم ضد آفتاب سبک استفاده می‌نمایید، باید آن را هر دو ساعت یک بار تمدید کنید.

 • کرم ضد آفتاب اصلا کارایی ندارد!

متاسفانه برخی از تیتر‌های خبری ما را به سادگی فریب می‌دهند. این تیتر‌ها معمولا برای جلب بازدید طراحی شده‌اند و در عمل چیز دیگری بیان می‌کنند. اما گاهی در برخی موارد همین تیتر‌ها باعث تغییر ذهنیت مخاطب می‌شوند. در زمینه استفاده از کرم ضد آفتاب نیز چنین موضوعی صادق است. برخی تحقیقات انجام شده نشان داده‌اند که کرم‌های ضد آفتاب قادر نیستند تا ۱۰۰% از مضرات نور خورشید را دفع کنند. اما عنوان خبر آن بدین شکل بیان می‌شود که کرم ضد آفتاب کارایی ندارد!

این کاملا حقیقت دارد که کرم‌های ضد آفتاب قادر نیستند به صورت ۱۰۰% پوست شما را از گزند نور مضر خورشید مصون بدارند، اما بدین معنا نیست که اصلا کارایی هم ندارند! اگر بخواهیم این مساله را بررسی کنیم، بدین نتیجه خواهیم رسید که تنها سپر دفاعی شما در مقابل خورشید نباید استفاده از ضد آفتاب باشد! شما باید از کلاه‌های آفتاب‌گیر، عینک آفتابی و پوشش مناسب نیز در آفتاب استفاده کنید.

 • هوا آفتابی نیست!

متاسفانه باور غلط اکثر افراد بر این است که تنها آفتاب مستقیم برای پوست ما ضرر دارد. در حقیقت این نور آفتاب نیست که باعث ایجاد سرطان می‌شود، بالعکس، نور آفتاب مفید بوده و باعث ایجاد ویتامین D در بدن ما می‌گردد. در واقع جزء مضر نور آفتاب، اشعه‌ UV است.

بیشتر بدانید  ضد چروک‌ها

نور خورشید از خود اشعه‌های UVA و UVB ساتع می‌کند. این اشعه‌ها باید به صورت خودکار توسط لایه اوزون فیلتر شوند، اما به دلیل استفاده از گاز‌های گلخانه‌ای و گرم‌تر شدن زمین، لایه اوزون دیگر قادر به فیتلر کردن تمام این اشعه‌های مضر نور خورشید نیست.

در نتیجه جالب است بدانید که حتی در ابری‌ترین هوا نیز اشعه UV به پوست شما تابیده می‌شود. حتی اگر هوا بارندگی باشد یا از آسمان برف نیز ببارد، باز هم این اشعه وارد جو شده و به پوست ما آسیب می‌زند. در حال حاضر سرطان پوست جزء خطرناک‌ترین سرطان‌های جهان بوده و بیش از هر نوع سرطانی کشته می‌گیرد.

 • پوست من که نمی‌سوزد! پس کرم نمی‌زنم!

بر خلاف باور عامه مردم، سوختگی پوست در اثر آفتاب نشانه آسیب رسیدن به پوست نیست! گاهی ممکن است به دلیل رنگ پوست یا حتی مقاومت پوست شما، در مجاورت آفتاب دچار آفتاب سوختگی نشوید. البته آفتاب سوختگی نیز جزء علائم آسیب به بافتی پوستی محسوب می‌شود، اما اگر پوست شما سوختگی نداشت، دلیل بر این نیست که آسیبی به آن وارد نشده!

در حال حاضر اشعه UV زیادی وارد جو زمین می‌شود و ما باید از خودمان در برابر آن محافظت کنیم. کسانی که مشاغل بیرون از محیط شرکتی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند. برای مثال باغبان‌هایی که مدام زیر نور خورشید فعالیت می‌کنند یا ماموران راهنمایی رانندگی که همواره در معرض  مستقیم نور خورشید هستند.

این دسته افراد حتی اگر دچار آفتاب سوختگی هم نشوند، باز هم باید از کرم‌ های ضد آفتاب معتبر استفاده کنند. برای مثال ضد آفتاب الارو برای این دسته افراد کرم‌هایی با SPF بالا و چربی پایین در نظر گرفته. به دلیل تنوع بالای ضد آفتاب الارو، حتی کسانی که تعریق زیادی دارند نیز می‌توانند از ضد آفتاب بدون هیچ مشکلی استفاده نمایند.

 • استفاده از ضد آفتاب دردسر دارد!

قطعا دردسر استفاده از کرم ضد آفتاب کمتر از یک شیمی‌درمانی و درمان‌های مشابه سرطان خواهد بود. چنین صراحتی در بیان تنها به دلیل اهمیت موضوع است. گاهی مصرف ضد آفتاب از مصرف یک کرم پودر نیز ساده‌تر خواهد بود. بسیاری از بانوان هر روز وقت زیادی را صرف آرایش و زیبایی خود می‌کنند، در حالی که از مصرف ضد آفتاب غافل می‌شوند.

برخی آقایان نیز به دلیل روحیه خشن‌ خود، تمایلی به استفاده از هیچ‌گونه کرمی ندارند! اما کرم ضد آفتاب یک وسیله آرایشی بهداشتی محسوب نمی‌شود، بلکه یک سپر دفاعی برای حفظ سلامت شماست.

حتی اگر مصرف ضد آفتاب برای شما دردسر داشته باشد، باز هم باید تلاش نمایید تا به آن عادت کنید. این مساله اصلا شوخی بردار نبوده و اشعه‌های مضر خورشید به شدت سرطان‌زا هستند.

 • فراموش می‌کنم که از کرم ضد آفتاب استفاده کنم!

خب فراموشی یک امر کاملا طبیعی است. انسان ممکن الخطاست اما جایز الخطا نیست! بسیاری از ما برای سلامت دهان و دندان خود اهمیت زیادی قائل هستیم. این شاید بیشتر بدین دلیل باشد که خرابی دندان را در مدت زمان کمی خواهیم دید و درد آن را نیز تجربه خواهیم کرد. اما در مورد حفظ سلامت پوست، شاید سالیان سال طول بکشد تا آسیب پوستی بروز پیدا کند. به همین دلیل است که از آسیب پوستی خود غافل می‌شویم.

اگر شما نیز جزء دسته افرادی هستید که روزه دو تا سه مرتبه مسواک می‌زنید، بهتر است کرم ضد آفتاب خود را در کنار مسواک‌تان قرار دهید. به هر حال تلاش کنید تا کرم ضد آفتاب خود را در جایی قرار دهید که مطمئن هستید بارها و بارها در طول روز چشم‌تان به آن خواهد خورد.

 • رنگ پوستم را خیلی سفید می‌کند!

در برخی موارد زمانی که دلیل عدم مصرف کرم ضد آفتاب را از برخی جویا می‌شویم، خواهیم دید که از تغییر رنگ پوست خود گلایه می‌کنند. این دسته افراد عموما تنها یک بار از ضد آفتاب استفاده کرده‌اند و با دیدن تغییر رنگ پوست خود، مصرف آن را به صورت کلی کنار گذاشته‌اند. سال‌هاست که راه حل این موضوع پیدا شده‌! باید بدانید برند‌های معتبری مثل ضد آفتاب الارو، کرم پودر را به نوعی با ضد آفتاب ترکیب کرده‌اند تا دیگر چنین مشکلی وجود نداشته باشد.

بیشتر بدانید  تنظیم قند خون با تغذیه مناسب

شما می‌توانید برای نتیجه بهتر، از کرم ضد آفتاب الارو استفاده کنید که دارای طیف رنگی است. دقیقا همانند کرم پودر می‌توانید یک ضد آفتاب مناسب با رنگ پوست خودتان را انتخاب کنید تا جایگزین کرم پودر شما نیز بشود!

 • ضد آفتاب گران است!

متاسفانه ما انسان‌ها برای هرچیزی که به سلامت ما آسیب می‌رساند وقت می‌گذاریم و هزینه صرف می‌کنیم، اما اهمیتی برای سلامتی خود قائل نیستیم. در درجه اول باید به این دسته افراد گفت که برای شروع یک لیست از مخارج روزمره خود تهیه کنند. پس از یک ماه این لیست را بررسی کنند و مشاهده کنند که چقدر برای سلامت خود هزینه کرده‌اند.

قطعا همه ما هزینه زیادی برای چیز‌هایی می‌کنیم که به سلامت ما نیز آسیب وارد می‌کنند. تنها کافیست کمی از این هزینه‌های غیر معقول را کاهش دهید و خرید یک ضد آفتاب با کیفیت مثل ضد آفتاب الارو را جایگزین آن کنیم.

از طرف دیگر بانوان محترم می‌توانند کرم ضد آفتاب رنگی تهیه کنند تا جایگزین کرم پودر آنها نیز شود. به این ترتیب هم دیگر هزینه خرید ضد آفتاب به چشم‌شان نخواهد آمد و هم در وقت و فضای کیف آنها صرفه‌جویی خواهد شد!

 • می‌خواهم آفتاب بگیرم و برنزه شوم!

پیش از اینکه در این باب صحبتی از ضد آفتاب به میان بیاوریم، باید در مورد مضرات آفتاب گرفتن صحبت کنیم. آفتاب گرفتن یا همان حمام آفتاب بزرگ‌ترین خیانتی است که می‌توانید در حق پوست خود انجام دهید. آیا شما حاضر هستید تا با یک چاقو به جان پوست خود بیافتید و به آن آسیب برسانید؟ شاید این کار کمی دور از عقل به حساب بیاید و اگر فردی این کار را انجام دهد او را دیوانه خطاب کنند.

حال جالب است بدانید که شاید زخم چاقو بعد از گذشت یک هفته یا کمتر التیام یابد و دیگر اثری از آن را نبینیم، اما سرطان پوست چطور؟ شما با آفتاب گرفتن خودتان را به صورت مستقیم در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار می‌دهید! این ظلمی که در حق بدن خود می‌کنید اصلا قابل بخشش نیست!

حال نکته جالب این است که بسیاری از افراد حین آفتاب گرفتن از ضد آفتاب استفاده نمی‌کنند! مصرف ضد آفتاب حین آفتاب گرفتن اصلا جلوی برنزه شدن پوست شما را نمی‌گیرد! وظیفه اصلی ضد آفتاب، جلوگیری از نفوذ اشعه UV خورشید به پوست شماست و اصلا از طلائی شدن پوست شما جلوگیری نمی‌کند!

در نتیجه حتی اگر با همه این اوصاف تمایل داشتید که پوست خود را برنزه کنید، بهتر است حداقل اندکی کرم ضد آفتاب را روی پوست خود بمالید.

شایعات ثابت نشده در مورد مصرف و استفاده از ضد آفتاب

این‌ها دلایلی بودند که برخی افراد به زبان می‌آورند تا از مصرف ضد آفتاب امتناع کنند. اما در این میان برخی پزشکان، محققان و متخصصان با انجام تحقیقاتی ابتدایی به یک سری نتایج رسیده‌اند که ما را از مصرف کرم ضد آفتاب منع می‌کنند! البته همواره تحقیقات مختلفی در سراسر جهان انجام می‌شوند و ممکن است بر اساس شرایط محیطی نتایج متفاوتی را به دست آورند. در عین حال ممکن است چنین اخباری به گوش برخی افراد برسد و تصمیم بگیرند که به هیچ وجه از ضد آفتاب استفاده نکنند. اما این شایعات در چه موردی صحبت می‌کنند؟

 • ضد آفتاب دارای ۵ ماده سرطان‌زا است.

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که خود کرم‌های ضد آفتاب، به شخصه دارای حدود ۵ ماده سرطان‌زا هستند! این یک کابوس تلخ برای بسیاری از ما خواهد بود! اینکه دارو خودش باعث تشدید درد باشد! این موضوع شاید در برخی موارد صحت داشته باشد، البته تقریبا بعد از مطرح شدن چنین موضوعی، سازمان بهداشت جهانی تمرکز زیادی روی حذف چنین موادی گذاشته. در نتیجه زمانی که محصولاتی با تایید بهداشت جهانی در دست دارید، نباید نگران بروز چنین مسائلی باشید.

 • SPF بالای ۸ جلوی جذب نور خورشید و تولید ویتامین D از پوست را گرفته و بدن را دچار فقر این ویتامین می‌کند.
بیشتر بدانید  خطرات واکسن آنفولانزا

این مساله نیز تا کنون در تحقیقات مختلف ثابت شده. شاید در مراحل بعدی تحقیقات این فرضیه تبدیل به یک باور شود. اما حتی اگر چنین موضوعی واقعیت داشته باشد، باید دست از مصرف کرم ضد آفتاب بکشیم؟ در دوره‌های قدیم و قبل از عصر ماشینی، هوای زمین کاملا پاکیزه بود. در آن دوران بدن به صورت طبیعی ویتامین D را از طریق نور خورشید در بدن می‌ساخت.

اما در حال حاضر با آسیبی که خودمان به لایه اوزون وارد کردیم، اشعه‌های مضر زیادی وارد جو زمین می‌شوند. حتی در مورد ملانین پوست نیز چنین مساله‌ای مطرح می‌شود. محققان بر این باور هستند که مصرف ضد آفتاب جلوی جذب نور خورشید و در نتیجه تولید ملانین پوست را می‌گیرد. ملانین پوست نیز همانند ویتامین D تنها از طریق جذب نور خورشید تولید می‌شود.

همین موضوع باعث شده تا تغییرات مختلفی در زندگی ما رخ دهد. یکی از این تغییرات روش جذب مواد مختلف است. شاید مصرف ضد آفتاب جلوی جذب نور خورشید و تولید ویتامین D را بگیرد، اما درمان فقط ویتامین D با مکمل سخت‌تر است یا درمان سرطان پوست؟

ما انسان‌ها همانند یک ویروس آنقدر فضای تنفس خود را آلوده کرده‌ایم که خودمان در آن آلودگی در حال مرگ هستیم. در حقیقت این موضوع انتخاب بین بد و بدتر است.

 • زنانی که بیشتر در معرض نور خورشید باشند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند.

شاید اثبات کامل این موضوع نیاز به سالیان سال تحقیقات روی نمونه‌های مختلف داشته باشد. تا کنون طی تحقیقات انجام شده روی چند نمونه مختلف، زنانی که در معرض نور خورشید بوده‌اند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه بودند. اما آیا این را می‌توان به همه جامعه زنان تعمیم داد؟ آیا امکان ندارد عوامل دیگر نقش کلیدی در این تحقیقات ایفا کرده باشند؟ برای مثال چطور می‌توان فاکتور وراثت را در این میان نا دیده گرفت؟

حتی اگر واقعا اینطور باشد، باید ریسک ابتلا به سرطان پوست به دلیل حضور در نور خورشید را سنجید و با ریسک ابتلا به سرطان سینه در شرایط برابر سنجید. در نتیجه باید گفت که هنوز یافته‌های این تحقیقات قابل استناد نیست و نمی‌توان رابطه به دست آمده را بر روی کل جامعه زنان تعمیم داد.

 • حضور در زیر نور خورشید، خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان را به یک دوم کاهش می‌دهد!

این مساله نیز دقیقا مشابه مساله سرطان سینه در بانوان است. در درجه اول پیش از قضاوت باید اجازه دهیم تا این تحقیقات به صورت کاملا گسترده و در جوامع مختلف آزموده شوند. این تحقیقات را باید آنقدر گسترده برگزار کرد تا شرایط دیگر تاثیر‌گذار از بین روند و تنها تاثیر حضور در زیر نور خورشید مردان بررسی شود.

حال با فرض اینکه تحقیقات موفق به اثبات چنین فرضیه‌ای شدند، باید دید که چه باید کرد؟ در حال حاضر بیش از هرچیز، ضررات نور خورشید برای بدن ما به اثبات رسیده. در نتیجه حتی اگر حضور در زیر نور خورشید باعث کاهش ۵۰ درصدی ابتلا مردان به سرطان پروستات شود، آنها را در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار می‌دهد!

به همین دلیل بهتر است روش بهتری برای کنترل سرطان پروستات کشف کنند تا اینکه مردان را از ابتلا به یک سرطان دور کنند و در معرض ابتلا به یک سرطان دیگر قرار دهند!

در نهایت باید گفت که شما تصمیم گیرنده هستید. هیچ کس نمی‌تواند شما را مجبور به استفاده از کرم ضد آفتاب کند. اگر نگران مواد شیمیایی درون این کرم‌ها هستید یا به آنها حساسیت دارید، بهتر است از کرم‌های معتبری همانند ضد آفتاب الارو استفاده نمایید.

این نوع از محصولات به دلیل سابقه حضور بلند مدت در بازار، تجربه زیادی کسب کرده‌اند و دانش وسیعی از انواع پوست‌ها دارند. به همین دلیل تنوع این نوع محصولات بسیار بالا بوده و می‌توانید متناسب با نیاز خود یکی از آنها را انتخاب نمایید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.