d8a2db8cd8a7 daa9d8b1d985 d8b6d8afd8a2d981d8aad8a7d8a8 d8a8d8a7d8b9d8ab d8aad8badb8cdb8cd8b1 d8b1d986daaf d9bed988d8b3d8aa d985db8c 6519c74a83ddf

آیا کرم ضدآفتاب باعث تغییر رنگ پوست می‌شود؟

روشن است که کرم ضدآفتاب یکی از الزامات داشتن پوستی سالم است. آیا می‌دانید عدم استفاده از کرم ضدآفتاب برای شما چه مضراتی را به دنبال دارد و می‌تواند چه آثار مخربی برروی پوست شما داشته باشد؟ آیا گمان می‌کنید تغییر رنگ پوست توسط کرم ضدآفتاب یک واقعیت است و یا باوریست غلط؟

استفاده از کرم ضدآفتاب می‌تواند به پوست شما در حفظ زیبایی و سلامت خود کمک بسیاری کند. یکی از ابتدایی‌ترین مراقبت‌های پوستی در هر سنی و با هر شرایطی استفاده از کرم ضدآفتاب مناسب پوست است. لازم است که پیش از هر اقدامی کرم ضدآفتاب مناسب پوستتان را انتخاب کنید. روشن است که هیچ کسی به اندازه یک متخصص نمی‌تواند به شما در انتخاب کرم ضدآفتاب کمک کند . متخصص با بررسی شرایط پوست شما و همچنین شرایط کار و زندگی‌تان در انتخاب ضد آفتاب مناسب به شما کمک می‌کند.

رسیدگی به پوستتان را در اولویت قرار دهید.

خوب است بدانید پوست شما با ارزش‌ترین لباس شماست و پیش از همه چیز، باید رسیدگی به سلامت جسم و روح و پوستتان را درنظر گیرید. برای سلامت روحتان باید زندگی سالمی را پیش بگیرید. با داشتن کار و معاشرت با افراد سالم و داشتن سبک زندگی سالم و به‌دست آوردن آرامش اعصاب شما جسم و روحی آرام و شاداب خواهید داشت و مطمئن باشید این آرامش می‌تواند در داشتن پوستی سالم نیز تأثیرگذار باشد.

در بسیاری از افراد، انواع استرس‌ها یا سبک زندگی غلط مانند نداشتن تحرک کافی و ورزش نکردن، خوردن غذاهای چرب و رژیم غذایی نامناسب و همچنین نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین یا الکلی علاوه بر ایجاد صدمه به جسم شما، سلامت پوستتان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید. به بهانه نداشتن وقت کافی از ورزش کردن سرباز نزنید، زیرا عدم تحرک کافی می‌تواند آثار مخربی بر زندگی شما داشته باشد و برای جبران این آثار شما مجبور خواهید بود تا هم وقت و هم هزینه بسیاری را صرف کنید.

اهمیت نوشیدن آب کافی بر هیچ کسی پوشیده نیست، علاوه بر تمام مزایایی که نوشیدن آب برای بدن انسان دارد در سلامت پوست نیز بسیار مؤثر و پر فایده است.

رسیدگی به پوست در آفتاب

چه ضد آفتابی برای چه پوستی مناسب است؟

با توجه به تفاوت‌هایی که انواع پوست‌ها با یکدیگر دارند، ضدآفتاب مناسب هر پوست نیز با یکدیگر متفاوت‌اند. شما باید به خوبی نوع پوست خود را بشناسید و سپس به انتخاب ضدآفتاب مناسب بپردازید. انواع پوست‌های چرب، خشک، حساس، مختلط و نرمال دارای تفاوت‌های ساختاری و ظاهری هستند و برای هرکدام از این انواع پوست باید محصولات ویژه‌ای استفاده شود و محصولاتی نیز وجود دارند که ممنوعیت مصرف دارند.

بیشتر بدانید  مصرف گوشت قرمز هم موجب سنگ کلیه می شود؟

صاحبین پوست‌های چرب باید از ضدآفتاب فاقد چربی استفاده کنند، به طور کلی تمام محصولاتی که افراد برای پوست چرب استفاده می‌کنند، باید فاقد چربی باشند زیرا تجمع چربی روی پوست می‌تواند باعث بسته شدن منافذ پوست گردد و می‌تواند عامل ایجاد آکنه بر روی پوست باشد. این افراد باید پوست خود را به وسیله شوینده‌ها و محصولات مخصوص پوست‌های چرب بشویند و از آبرسان های‌ پوست‌ چرب استفاده کنند.

چربی پوست نباید باعث شود تا شما پوست خود را بیش از حد بشویید، زیرا این کار باعث خشکی بیش از حد پوست در لحظه می‌گردد و تحریک کردن پوست می‌تواند باعث ترشح چربی بیشتر از سطح پوست گردد. بعد از شستشوی پوست و استفاده از محصولات مناسب اقدام به استفاده از ضدآفتاب مناسب کنید. بسیاری از ضدآفتاب‌ها نیز در ساختار خود آبرسان و مرطوب کننده دارند و باعث نرمی پوست می‌شوند.

اگر شما پوستی خشک دارید نیز باید محصولات ویژه پوست‌های خشک را استفاده کنید. شستشوی بیش از حد پوست و یا شستن پوست با محصولات نامناسب می‌تواند سبب پیری زودرس پوست و ایجاد چین و چروک شود. همچنین عدم استفاده از ضدآفتاب نیز می‌تواند به ایجاد یا عمیق شدن چروک‌های پوستی کمک کند. اشعه‌های مضر خورشید حالت ارتجاعی پوست را از بین می‌برند و همین امر باعث ایجاد چروک روی پوست می‌شود.

حال استفاده از یک ضدآفتاب مناسب، پوست شما را از این اشعه‌ها تا حد زیادی مصون می‌کند. همان‌طور که پیش از این گفته شد، آبرسان و مرطوب کننده‌های موجود در محصولات مختلف مانند ضدآفتاب‌ها تأثیر بسیاری در نرمی و لطافت پوست دارد.

آیا استفاده از ضدآفتاب باعث تغییر رنگ پوست می‌شود؟

به خاطر داشته باشید که باورهای غلطی در استفاده از ضد آفتاب وجود دارد. این‌که افراد با پوست تیره احتیاجی به استفاده از ضدآفتاب ندارند. تیره یا روشن بودن پوست دلیل بر استفاده یا عدم استفاده از ضدآفتاب نیست و افراد با هر رنگ پوستی باید از ضدآفتاب استفاده کنند. محصولات آرایشی هیچ پوششی برای محافظت از پوست از نور خورشید به حساب نمی‌آیند، مگر اینکه محصول آرایشی شما حاوی ضدآفتاب باشد و یا از ضدآفتاب‌های رنگی استفاده کنید.

به طور کلی می‌توان گفت ضدآفتاب ضدآب وجود خارجی ندارد و تمام محصولات مراقبت از پوست در مجاورت رطوبت و آب اثربخشی خود را از دست می‌دهند و از روی پوست پاک می‌شوند، بنابراین بعد از برخورد آب با پوست باید ضدآفتاب خود را تمدید کنید.

بیشتر بدانید  همه چیز درباره ی هموروئید یا بواسیر

نه تنها استفاده از ضدآفتاب باعث تغییر رنگ پوست شما نمی‌شود، بلکه از ایجاد لک‌های رنگی روی پوست که به سبب اشعه‌های مضر خورشید روی پوست شکل می‌گیرند نیز جلوگیری می‌کنند.

نکته مهم در انتخاب و استفاده از تمام محصولات پوستی انجام تست حساسیت است. پیش از استفاده از محصول حتما مقداری از کرم ضدآفتاب را روی بخشی از پوستتان امتحان کنید تا مطمئن شوید پوست شما به این محصول حساسیت نداشته و باعث ایجاد عکس‌العملی از جانب پوستتان نمی‌گردد.

نکات مهمی که در استفاده از کرم ضدآفتاب باید رعایت شوند.

کرم ضدآفتاب خود را تمدید کنید، کرم ضدآفتاب محصولی است که در مدت زمان خاصی، اثربخشی مناسب دارد. لازم است برای اینکه محافظت از پوست شما به صورت مداوم صورت گیرد هر ۲ تا ۴ ساعت یک‌بار ضدآفتاب خود را تمدید کنید.

در زمستان هم ضدآفتاب را فراموش نکنید، برخی معتقدند که استفاده از ضدآفتاب در فصل پاییز و زمستان ضرورتی ندارد به یاد داشته باشید که این باور غلطی است و می‌تواند به به پوست شما آسیب برساند. پس در هر فصلی و در هر شرایطی کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید.

حتی در محیط‌های بسته نیز از ضدآفتاب استفاده کنید، خوب است بدانید استفاده از ضدآفتابی با پوشش و قدرت محافظت متوسط در محیط‌های بسته نیز می‌تواند اثر مناسبی داشته باشد.

از دلایل عمده تغییرات رنگ پوست شما می‌توان به استفاده از نوشیدنی‌های الکلی، بارداری، تغییرات هورمونی و استفاده از داروهای مختلف برای کنترل این تغییرات، استفاده از داروهایی خاص برای برخی از بیماری‌ها، قرار گرفتن در مجاورت برخی سموم و خوردن یا دست زدن به برخی مواد خوراکی اشاره کرد. در صورتی که رنگ پوست شما دچار تغییراتی شده است و این تغییرات شامل تغییر رنگ پوست نیز می‌شود با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازم از علت آن مطلع شوید و برای برطرف نمودن مشکل اقدام نمایید.

از دیگر دلایل تغییر رنگ پوست می‌توان به قرار گرفتن تحت تابش خورشید اشاره کرد. بسیاری از افراد به دلیل علاقه به تغییر رنگ پوستشان اقدام به آفتاب گرفتن و یا استفاده از دستگاه‌های سولاریوم می‌کنند، لازم است بدانید این نوع تغییر رنگ پوست می‌تواند عواقب و مضررات بسیاری برای بدن شما داشته باشد و در صورتی که بدون انجام مراقبت‌های لازم این کار صورت گیرد، حتی می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌هایی همچون سرطان پوست گردد.

با توجه به نوع کار و همچنین محیط کارتان این امکان وجود دارد که بیش از دیگران در معرض تابش نور خورشید قرار گیرید. استفاده از کرم ضدآفتاب برای شما از الزامات به حساب می‌آید و شما باید در مدت زمان کوتاه‌تری کرم ضدآفتاب‌تان را تمدید کنید. برای مثال افرادی که شغلشان رانندگی است و یا در محیط‌های باز کار می‌کنند باید از لباس‌هایی با پوشش بیشتر، انواع کلاه‌ها و کرم ضدآفتابی قوی، با تاثیرگذاری مناسب استفاده کنند.

بیشتر بدانید  چگونه از سفید شدن مو جلوگیری کنیم؟

درصورتی که به هر دلیلی پوست شما دچار آفتاب سوختگی شوید و رنگ پوستتان تغییر کند، راه‌هایی برای بازگرداندن رنگ طبیعی پوستتان وجود دارد که به واسطه آن‌ها آثار آفتاب سوختگی برطرف می‌شود. لازم است بدانید تکرار آفتاب سوختگی پوست و یا سوختگی عمیق پوست و حتی سوختگی‌های سطحی نیز می‌تواند باعث ایجاد انواع بیماری‌های پوستی شود. حتی هستند افرادی که به آفتاب حساسیت دارند و قرار گرفتن تحت تابش آفتاب بدون محافظت‌های لازم و استفاده از محصولات مراقبت از پوست می‌تواند برایشان عواقب ناگوار و آثار نامطلوبی را به همراه داشته باشد. افراد دارای حساسیت‌های پوستی باید بیش از دیگران مراقب خود و پوستشان باشند، زیرا آفتاب می‌تواند آثاری به مراتب بیشتر بر روی پوست آن‌ها داشته باشد.

از جمله درمان‌های خانگی آفتاب سوختگی می‌توان به روغن زیتون اشاره کرد. این ماده می‌تواند به ترمیم پوست کمک کرده و روال بهبود را تسریع کند. سیب زمینی نیز از جمله محصولاتی است که می‌تواند باعث کاهش تیرگی پوست شود. با قرار دادن سیب زمینی رنده شده و یا قرار دادن ورقه‌های سیب زمینی می‌توان رنگ پوست را سریع‌تر به حالت طبیعی برگرداند.

نکته قابل توجه در این موارد این است که پیش از هراقدامی باید به متخص مراجعه کنید زیرا آفتاب سوختگی می تواند خطرات جدی و جبران ناپذیری برای هر فردی مخصوصا کودکان که پوست و بدنی حساس‌تر دارند داشته باشد.

از بین خوراکی‌ها می‌توان به چای سبز برای درمان التهاب‌ها اشاره کرد و همچنین روغن کنجد برای درمان آفتاب سوختگی و ترمیم پوست مؤثر است. مواد غذایی بسیاری وجود دارد که به عنوان سرم، ماسک یا پاک کننده پوست می‌تواند باعث بازسازی و ترمیم پوست شوند. حتی بسیاری از این خوراکی‌ها را در ساخت انواع سرم و ماسک‌ها نیز استفاده می‌کنند.

تغییر رنگ پوست توسط کرم ضدآفتاب به خودی خود صورت نمی‌گیرد، مگر در شرایطی که پوست شما دچار حساسیت یا سوختگی شود. بنابراین علاوه بر انتخاب محصول مرغوب و باکیفیت و استفاده مداوم از کرم ضدآفتاب باید میزان تماس نور خورشید به پوستتان را به حداقل برسانید و منظور از کرم ضدآفتاب مرغوب، کرم گرانقیمت خارجی الزاما نیست و فرقی ندارد شما از یک محصول باکیفیت داخلی استفاده کنید و یا یک محصول خارجی. کیفیت، مواد سازنده، میزان تأثیرگذاری و مواردی از این دست هستند که می‌توانند در انتخاب شما تأثیرگذار باشند و باید در هنگام انتخاب ضدآفتاب مورد توجه قرار گیرند.


شما بیشتر از چه نوع ضد آفتابی استفاده می‌کنید؟ آیا از کرم ضدآفتاب متناسب با پوست خود استفاده می‌کنید؟ لطفاً تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.